|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Reprezentacja Gniezna i powiatu w Portugalii

Na początku sierpnia br. Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” i przedstawiciele zarządu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych odbyli podróż do Portugalii, której celem była wymiana kulturalna, promocja polskiej tradycji oraz naszego miasta i powiatu.

Zespół został zaproszony przez Grupę Folklorystyczną Ranczo „Os Camponeses da Beira Ria” z miejscowości Murtosa w dystrykcie Aveiro w podregionie Baixo Vouga. Oficjalne rozpoczęcie wizyty odbyło się Urzędzie Miasta Murtosa, gdzie gości z Polski powitały władze miejskie: prezydent Joaquim Batista, wicepredezynt Januário Cunha oraz radni miasta Fátima Arede i Daniel Bastos.

Podczas spotkania Irena Kolanowska, kierownik i instruktor Zespołu opowiedziała o działalności artystycznej, koncertach i odniesionych sukcesach Zespołu Tańca Ludowego. Małgorzata Tomczak, prezes Stowarzyszenia Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych „GNIAZDO.PL” i Donata Dymek-Stefaniak, członek klubu zaprezentowały, w jaki sposób promują kulturę polską na arenie międzynarodowej i wręczyły przedstawicielom władz miasta okolicznościowe upominki.

Pobyt reprezentantów Gniezna w mieście Murtosa był zorganizowany w taki sposób, aby umożliwić odwiedzającym poznanie każdego aspektu życia w tej miejscowości i regionie: strukturę społeczną i gospodarczą, zajęcia, zwyczaje, kulturę i życie codzienne mieszkańców. Poprzez uczestniczenie przyjęciach zorganizowanych przez członków portugalskiej Grupy Folklorystycznej można było poznać pełną smaków lokalną kuchnię i życzliwy charakter Portugalczyków. Polska grupa miała też okazję poznać życie religijne Portugalczyków poprzez uczestniczenie we Mszy świętej w kościele pw. Świętego Mateusza w Murtosie i odwiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy. 

Krajobraz i zabytki okolicy gnieźnianie mogli poznać poprzez zwiedzanie pobliskich miejscowości. Uczestniczono też w rejsie po rzece Aveiro i tradycyjnych odbywających się każdego roku regatach. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego gnieźnianie zobaczyli jedną z największych plaż w Portugalii i byli świadkami typowego dla miejscowości połowu ryb. Uczestnicy pobytu w Portugalii zwiedzili też jeden z największych w Europie kompleksów jaskiń pochodzących z okresu jurajskiego tj. grotę Mira de Aire i miejscową „Wenecję”, czyli malownicze miasto Aveiro słynące z kanałów miejskich i elewacji domów wyłożonych ceramicznymi płytkami zwanymi „azulejos”. 

Przedstawicielki KNPiP odwiedziły miejscową Szkołę Agrupamento de Escolas da Murtosa, która obejmuje trzy etapy edukacji – od nauczania przedszkolnego, przez szkołę podstawową, aż po średnią. Dyrektor szkoły Nuno Bessa, opowiedział nauczycielkom o portugalskim systemie edukacji i nowatorskich metodach nauczania stosowanych w nauczaniu dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki tej wizycie nauczycielki miały możliwość wymiany doświadczeń dydaktyczno- wychowawczych i nawiązać współpracę z miejscową szkołą. W toku spotkań nawiązano też kontakt z nauczycielami z Kanady i USA.

Zarząd Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych i członkowie Zespołu Tańca Ludowego mieli zaszczyt poznać miejscowych działaczy, naukowców i artystów. Jedną z najwybitniejszych postaci jest António de Abreu Freire – właściciel stadniny koni, doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Paryskim i fizyki na Uniwersytecie Laval w Quebecu w Kanadzie, pisarz, badacz i nawigator, jak również wykładowca na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, rodzinnej Portugalii i wielu państwach europejskich, w tym w Polsce. Nauczycielki uczestniczyły też w spotkaniu z poetą Antonio Rodriguesem, autorem zbioru poezji pt.: „Empresta – me o teu olhar”. Na każdym ze spotkań zapraszały Portugalczyków do poznawania polskiej kultury i odwiedzania Polski, w szczególności Gniezna jako pierwszej stolicy Polski.

W ramach promocji polskiej kultury Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” brał udział w kilku koncertach w Casa Museu Custódio Prato, Oficina de Artes da Murtosa i Cais do Bico. Każdy z tych koncertów spotkał się z wielkim zachwytem widzów nie tylko z Portugalii, ale także gości z innych krajów europejskich, a nawet zza oceanu. Jako że publiczność była międzynarodowa, Zespół Tańca Ludowego odegrał rolę autentycznego ambasadora państwa polskiego, Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.