|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Społecznie i przy wsparciu chronią trzemeszeńską historię

Prace przy przepakowywaniu zbiorów. Na zdjęciu członkowie Zarządu Fundacji „Kierunek Kultura” – pp. Arkadiusz Wąsowicz (z lewej) i dr Andrzej Leśniewski.
Prace przy przepakowywaniu zbiorów. Na zdjęciu członkowie Zarządu Fundacji „Kierunek Kultura” – pp. Arkadiusz Wąsowicz (z lewej) i dr Andrzej Leśniewski.

Do końca sierpnia br. będą trwać prace nad przepakowaniem zbiorów społecznego Muzeum Regionalnego w Trzemesznie, prowadzone przez trzemeszeńską Fundację „Kierunek Kultura”, wspomaganą przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie.

To już trzecia odsłona projektu prowadzonego w budynku dawnej szkoły zawodowej przy ul. Mickiewicza w Trzemesznie, miejscu tymczasowego składowania zbiorów społecznego Muzeum Regionalnego w Trzemesznie. Zbiory udostępniło Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie.

W 2021 r. Fundacja „Kierunek Kultura” zrealizowała pilotażowy projekt pt. „Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie”, finansowany m. in. z dotacji Gminy Trzemeszno. W jego trakcie wytypowano i przełożono do nowych, zakupionych profesjonalnych opakowań (kopert, pudeł i teczek) najcenniejsze zbiory – 53 rękopisy, 125 fotografii (oryginały i reprodukcje), 439 pocztówek (oryginały i kopie) oraz 1309 dokumentów i druków ulotnych.

W kolejnym roku, ponownie m.in. dzięki dotacji Gminy Trzemeszno, przeprowadzono drugą edycję projektu – „Ochrona zbiorów rękopiśmiennych i drukowanych Muzeum Regionalnego w Trzemesznie – część 2”. Rezultatem było wytypowanie i przepakowanie 28 rękopisów, 277 fotografii (oryginały i reprodukcje), 406 pocztówek (oryginały i kopie) oraz 2140 dokumentów i 409 druków ulotnych. Jednak stanowi to nadal część zbiorów przechowywanych w Muzeum, szacowanych na ok. 16.000 obiektów. A każdego roku wpływają kolejne.

– Duża część zbiorów Muzeum w dalszym ciągu jest przechowywanych w kilkuletnich, używanych opakowaniach kartonowych, niekiedy z użyciem plastiku. Stan ten, z powodu braku docelowej siedziby, trwa latami. W tak długim okresie zużyte kartony nie chronią przed wilgocią, wahaniami temperatury i kurzem w odpowiedni sposób. Konsekwencją takiej sytuacji może być bezpowrotne zniszczenie zbiorów, tym samym pozbawienie obecnych i przyszłych mieszkańców Trzemeszna oraz badaczy z możliwości poznania swojego miasta – informują przedstawiciele instytucji.

W obecnej, trzeciej już edycji projektu, z uwagi na pogarszające się warunki przechowywania zbiorów w budynku przy ul. Mickiewicza 33, oprócz przepakowania wrażliwych na wahania temperatury i wilgotności zbiorów wytworzonych na papierze, przepakowywane są obiekty z innych materiałów (np. drewna, metalu, plastiku), pod warunkiem, że rozmiarami będą mogły zmieścić się do zakupionych opakowań. – W ramach tegorocznego projektu planujemy przepakować 300 dokumentów, rękopisów i wydawnictw, 200 fotografii i pocztówek (oryginały i kopie), 500 druków ulotnych, 100 obiektów z innych materiałów Pozwoli na dalsze zwiększenie ochrony zbiorów Muzeum i tym samym przechowanie ich dla kolejnych pokoleń – dodają.

Projekt trwa od 15 marca do 31 sierpnia 2023 roku i jest współfinansowany ze środków budżetowych gminy Trzemeszno w ramach konkursu pn. “Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.