|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Rusza budowa windy w SOSW nr 2

W ciągu pięciu miesięcy wychowankowie oraz opiekunowie dzieci uczęszczających do placówki oświatowej przy ul. Powstańców Wielkopolskich, mają zyskać windę. Jest także szansa na drugą, ale ten wniosek czeka na dofinansowanie.

To podsumowanie wrzawy, jaka przetoczyła się jakiś czas temu wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2. To tam, rodzice niepełnosprawnych dzieci, nierzadko przy wsparciu pracowników placówki, muszą na własnych rękach wnosić wychowanków na górne piętra budynku gdzie przebywają w internacie lub uczęszczają na zajęcia. Sprawa wzbudziła sporo emocji, także politycznej, a do Gniezna z tej okazji przybył nawet minister Przemysław Czarnek. 

Władze powiatu, któremu podlega placówka przyznawały, że starania o budowę windy trwały od dawna, czego dowodem miały być dokumenty poświadczające kolejne kroki, jakie były podejmowane w tym kierunku od 2 lat. Teraz wykonawca został już wyłoniony, a prace budowlane mają ruszyć w ciągu dwóch tygodni.

– Dwa dni temu podpisaliśmy umowę z firmą Derkacz-Duchewicz na wybudowanie windy, a plac zostanie przekazany firmie już za parę dni. Umowa zawiera termin wykonania 5-miesięczny, czyli w okolicy połowy stycznia, jeśli wykonawca dochowa ustaleń zawartych w umowie, po okresie ferii zimowych młodzież będzie mogła korzystać z tej windy – przekazał starosta Piotr Gruszczyński. Jak dodał, koszt budowy wyniesie około 970 tys. złotych i w całości zostanie zrealizowana ze środków Powiatu Gnieźnieńskiego.

Jak dodał starosta, jest szansa, że będzie mogła powstać także druga winda, ale tym razem ze środków rządowych: – Złożyliśmy stosowny wniosek, a ta winda, która jest tutaj, jest wkładem własnym pod windę, którą mam nadzieję, że ministerstwo rozpatrzy pozytywnie, jeżeli chodzi o tę kolejną inwestycję. Mam taką nadzieję, że ta szkoła, do końca naszej kadencji, może mieć dwie dodatkowe windy – stwierdził starosta.

– Ze swojej strony mogę zapewnić, że będę się starał i pilnował tej budowy – przyznał Tomasz Pawłowski, dyrektor SOSW nr 2. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
25/08/2023 15:28

Gniezno niestety jest miastem z barierami na każdym kroku . A brak windy w tym ośrodku to skandal , skandal . Rynek wózkiem jadąc można sobie zęby wybić. Krawężniki ” krowy” nie do pokonania, Kostka brukowa ma być zabytkiem i płyty na chodnikach np.. Mieszka skandal. Instytucje powołane do tego nic nie robią nic. Nie słyszałam żadnej wypowiedzi na ten temat. Rada seniorów zero przy urzędzie miasta. Rządzący kiedyś się przekonają na własnej skórze co to znaczy prosić o pomoc jakie to jest upokarzające, Katedra i długo długo nic.

Gnieźnianin
Gnieźnianin
24/08/2023 18:11

Na windę starostwo miało środki z dofinansowania. Co się z nimi stało czyżby przepadły. Jeżeli tak to kto jest za to odpowiedzialny.? Pan Gruszczyński czy Pani jungowa?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.