W 84. rocznicę rozstrzelania grupy Polaków przez niemieckich najeźdźców w Strzyżewie Paczkowym i Jankowie Dolnym, na cmentarzu w Strzyżewie Kościelnym pomodlono się w ich intencji oraz ustawiono tablicę upamiętniającą tamto wydarzenie.
10 września 1939 roku także była niedziela. Gniezno, które było już otoczone przez oddziały Wehrmachtu, kolejnego dnia się poddało. Jedną z przyczyn tego kroku były informacje o zbrodniach, jakie dokonywały wojska niemieckie w miejscowościach na terenie powiatu – przede wszystkim w Kłecku, gdzie rozstrzelano masowo jego obrońców.
Do tych zbrodni zaliczyć należy także to, co zaszło w Jankowie Dolnym i Strzyżewie Paczkowym, położonych raptem kilka kilometrów na północny wschód od Gniezna. Tam to 10 września oddziały niemieckie rozstrzelały członków Straży Obywatelskiej oraz przypadkowo napotkanych mieszkańców.
Z okazji 84. rocznicy tamtych wydarzeń, w miejscowym kościele odprawiona została Msza święta w intencji pomordowanych ze Strzyżewa Paczkowego i Jankowa Dolnego, po której uczestnicy udali się na położony obok cmentarz, gdzie na zbiorowym grobie pomordowanych złożono znicze i ks. Sebastian Huebner, proboszcz parafii wraz z wiernymi pomodlił się za pochowanych w tym miejscu 16 osób. Z okazji tego wydarzenia przy kościele pojawiła się także tablica informacyjna, przygotowana i ufundowana przez Mariana Kaźmierczaka, opowiadająca o wydarzeniach z tamtych wrześniowych dni.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.