|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Szpital pozyskał nowoczesny mammograf

Gnieźnieńska lecznica przy ul. 3 Maja wkrótce będzie badać pacjentki przy użyciu nowego mammografu cyfrowego. Dla szpitala będzie to skok technologiczny, a dla pacjentek większy komfort podczas badania.

Nowy sprzęt został zakupiony dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia. Jego koszt wyniósł 650 tys. złotych i został on ulokowany w nowym pomieszczeniu pracowni diagnostycznej.

– Do tej pory mieliśmy analogowy mammograf, którego lata świetności były już za nim. Nie był to najnowocześniejszy sprzęt i o ten nowy staraliśmy się od stycznia, co zajęło trochę czasu – przyznał Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Zakup nowego mammografu cyfrowego pozwoli na spełnienie założeń Narodowej Strategii Onkologicznej, która wskazuje na konieczność wprowadzenia obowiązku stosowania mammografów cyfrowych w wykonywaniu badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

– Takie nowe urządzenie, jak mammograf cyfrowy, kosztuje około 650 tysięcy złotych i są to gigantyczne środki, a sprzęt drożeje w nieprawdopodobnym tempie. Coś, co kosztowało w styczniu obecnie wycenione jest na 20-30% więcej, ale udało się – najważniejsze, że jest to całkowite finansowanie z zewnątrz – dodał dyrektor. Nowy sprzęt musi przejść jeszcze niezbędne odbiory i planuje się, że pierwsze badania będą nim realizowane pod koniec obecnego lub na początku nowego roku.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Amazonek Krystyna Lubińska-Palicka przyznała, że nowy sprzęt jest spełnieniem długich oczekiwań i na pewno przyczyni się do podniesienia komfortu badań, które nierzadko decydowano się realizować w innych ośrodkach. Zachęcała też, by kobiety korzystały z tych możliwości i badały się profilaktycznie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.