|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Brakuje rodzin zastępczych. Obecnie 21 dzieci czeka na dom

Potrzebne są rodziny zastępcze, które przyjmą pod swój dach dzieci potrzebujące opieki. Tylko w tym roku spotkało to 60 małych mieszkańców naszego powiatu.

Jak informuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w powiecie gnieźnieńskim rośnie liczba dzieci potrzebujących opieki zastępczej. Tylko w tym roku, od stycznia do października 2023 roku postanowieniem sądu 60 dzieci wymagało podjęcia opieki w rodzinie zastępczej. Jak dodaje PCPR, w poprzednich latach było to rocznie od 10 do 15 dzieci.

– Obecnie w powiecie gnieźnieńskim działają 152 rodziny zastępcze, które opiekują się 260 dziećmi. To imponująca liczba, jednak to wciąż za mało, aby sprostać rosnącym potrzebom opieki zastępczej. Na terenie powiatu funkcjonują dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze, w których w 2023 roku umieszczono łącznie 11 dzieci. Każda z tych placówek jest zajęta w całości, a w sumie przebywa w nich 28 dzieci. To kolejny sygnał wzrastającej potrzeby powoływania lokalnie kolejnych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zapisy ustawowe nie pozwalają jednak na stworzenie kolejnych tego typu jednostek na terenie powiatu – informuje PCPR, dlatego usilnie poszukuje się rodzin, które podjęłyby się pieczy zastępczej.

Obecnie potrzebne są one dla 21 dzieci: – Niestety, nie pojawiają się nowi kandydaci na rodziny zastępcze, co sprawia, że sytuacja staje się coraz bardziej trudna. To problem, który nie dotyka tylko powiatu gnieźnieńskiego, ale jest zjawiskiem ogólnopolskim. Coraz więcej regionów zgłasza bowiem zapotrzebowanie na miejsca wolne w placówkach i rodzinach zastępczych – dodają pracownicy jednostki.

Wszelkich informacji dla osób zainteresowanych pieczą zastępczą, udziela się pod numerem telefonu 61 221 29 06 lub mailowo pcpr@powiat-gniezno.pl

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
10/11/2023 09:06

Gdyby PCPR podchodziło z sercem do tych rodzin to nie było by problemu a on nie tworzy a wręcz rozwiązuje rodziny przed sprawdzeniem przyczyn i nakłada na dzieci kolejną traumę© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.