|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

W Czerniejewie uruchomiono jadłodzielnię

zdjęcia nadesłane

W Czerniejewie zaczęła funkcjonować „Jadłodzielnia” – punkt, w którym można podzielić się swoim jedzeniem z innymi mieszkańcami. 

W minioną środę 29 listopada, przy udziale samorządowców Gminy Czerniejewo i przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego otwarta została „Jadłodzielnia” – specjalne miejsce, do którego można przynieść swoje jedzenie i gdzie odebrać je mogą ci, którym go brakuje. 

– W czerwcu tego roku złożyliśmy wniosek do konkursu i 28 lipca br. została wzajemnie pomiędzy samorządami podpisana umowa na realizacją zadania. Wyłoniliśmy wykonawcę i dostawcę Jadłodzielni, która została posadowiona w listopadzie tego roku – informuje gmina Czerniejewo. Wszystko w ramach czwartej edycji konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”, który był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.

Jadłodzielnia stanęła przy Urzędzie Miasta i Gminy Czerniejewo, pieczę nad jej funkcjonowaniem objął Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerniejewie. Zasady korzystania z Jadłodzielni są umieszczone na drzwiach zewnętrznych obiektu (oraz poniżej).

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo, koszt wykonania Jadłodzielni wyniósł 27 819 złotych, a dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego było w kwocie 22 255 złotych.

– Tylko w Polsce na śmietnikach ląduje rocznie około 5 mln ton. W każdej sekundzie Polacy wyrzucają 92 kg jedzenia. Dane są wstrząsające, ponieważ na całym świecie z powodu głodu cierpi 800 mln osób. W Polsce są to 2 mln. Aby przeciwdziałać wyrzucaniu żywności, powstały jadłodzielnie. To miejsca, do których można oddać produkty spożywcze i potrawy, które w naszych domach wylądowałyby w koszu z odpadkami zmieszanymi i bio – informują inicjatorzy Jadłodzielni.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.