|  Rafał Wichniewicz  |  13 komentarzy

Smog „wkrada się do mieszkań”. Normy przekroczone o kilkaset procent

smog

Sezon grzewczy w pełni, a tym samym powraca problem zanieczyszczonego powietrza. Jeden z mieszkańców przyznał, że występuje ono nawet na osiedlach, gdzie nie ma żadnych kotłowni.

Temat zanieczyszczenia powietrza na terenie Gniezna nie jest nowym i od dawna wiadomo, że problem występuje, zwłaszcza w okresie zimowym. Zwracają na to uwagę mieszkańcy, mający coraz większą świadomość ale i wrażliwość zdrowotną, ale także urzędnicy, bowiem od lat trwają różne działania na rzecz poprawy tej sytuacji, jak np. wymiana starych pieców na gazowe czy zachęcanie do przystąpienia do PEC.

Skontaktował się z nami mieszkaniec jednego z dużych osiedli wielorodzinnych, który postanowił się podzielić swoimi spostrzeżeniami: – Piszę do Państwa ws. smogu, który od kilku dni w godzinach wieczornych wkrada się do mieszkań na Osiedlu Tysiąclecia. Zresztą wyczuwalny jest praktycznie w całym mieście. Dzisiaj tj. 30.11 smog jest tak uporczywy, że wywołał u mnie podrażnienie gardła, mimo, że okna są zamknięte. Osiedle Tysiąclecia, które jak wiadomo nie generuje zanieczyszczenia powietrza ze względu na centralne ogrzewanie jest „atakowane” z kilku stron. Otóż smog przybywa z terenów gdzie znajdują się domy jednorodzinne rejon Arkuszewa, Róży czy Konikowa. Zresztą aktualne pomiary, które również przesyłam pokazują rekordowe odczyty dla miasta. Co ciekawe te rekordy bije czujnik na ulicy Pocztowej – przekazał nam pan Marcin, załączając przy tym także zrzut ekranu ze strony powietrze.gniezno.eu, gdzie można odczytywać aktualny stan powietrza na terenie Gniezna na bazie mierników rozlokowanych na obszarze miasta. Jak widać na punkcie przy ul. Pocztowej, normy PM 2.5 zostały przekroczone o 672%, a PM 10 o 584%.

Jak mieszkaniec przyznał w dalszej części wiadomości, jego zdaniem niewiele się robi lub niewiele się mówi czy widzi z działań, jakie są podejmowane na rzecz poprawy stanu powietrza na terenie Gniezna. Od dekady jednak organizowane są różne programy wymiany źródeł ciepła. Od udziału w tego typu projektach wielu się wstrzymało po wybuchu wojny na Ukrainie, a także w obliczu rosnących cen energii. Mimo to na terenie Wielkopolski obowiązuje ustawa antysmogowa, która obliguje właścicieli nieruchomości do likwidacji kolejnych źródeł niskiej emisji w konkretnych wymiarach czasowych.

Należy tu też dodać, że nie zawsze smog powodowany jest przez spalanie odpadów czy złą jakość węgla. Na jego obecność na osiedlach domów wielorodzinnych nierzadko mają wpływ także warunki atmosferyczne, które mogą powodować rozchodzenie się dymów ze spalania w piecach właśnie po niskich wysokościach – dzieje się tak np. w przypadku występowania mgły. Kiedy panuje wysoka wilgotność, dym szybko się wychładza i staje się cięższy od powietrza, rozchodząc się po całej okolicy. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
02/12/2023 17:14

To nie od palenia w piecach taki duży smog kilkanaście domków nie są w stanie zrobić!! Smog idzie zawsze od ….zachodniego sąsiada czy innych krajów zachodnich,ponieważ stamtąd dochodzi 80 procent powietrza do nas,Niskie ciśnienie,niż,bezwietrzna pogoda czy gęsta mgła dają taki efekt,niestety !!!

eugenika
eugenika
02/12/2023 14:47

trzeba było jeszcze nic nie robić z geotermią Panie Budasz i Panie Grobelny z akolitami.Po co mieć 140 stopni z geotermii przy 3 kilometrach odwiertu jak można mieć tylko 80 stopni przy 2-ch kilometrach odwiertu

Qter
Qter
02/12/2023 12:17

Panie Marcinie, niech się Pan nie martwi, bo jak Hennig Kloska zostanie ministrem klimatu, to problem rozwiąże. Wywłaszczą właścicieli domków na Konikowie, Róży i Arkuszewie, postawią wiatraki Siemensa i smog zniknie. Istnieje jednak obawa, że całe górki na Winiarach i Kustodji pokryją wiatraki i wywłaszczenia obejmą nie tylko właścicieli domków na Piekarach ale też mieszkań w blokach. Czarny ekologiczny scenariusz pani Kloski może objąć całe Gniezno, które w większości leży przecież na górkach.

kasia
kasia
02/12/2023 09:46

najgorszy smród z kominów chyba wdychają dzieci na Mieszku podczas treningów na Orlikach- gryzie w oczy i w gardło-tragedia….

Zenek
Zenek
02/12/2023 06:11

Dla niewtajemniczonych w temacie pieców. 1 stycznia 2024 w Wielkopolsce wchodzi zakaz używania pieców najgorszej klasy . Jeżeli w przyszłym roku widzicie gdzieś chmury dymu z komina jak z parowozu nie ważne czy przy rozpalaniu czy w płomieniu, śmiało możecie donosić bo na 99% nie robi tak żaden legalny w użytku piec. I nie przejmujcie się że może biednych ludzi kopiecie czy coś. Dla biednych są w tej sprawie dofinansowania nawet na 90% oraz doradcy którzy sprawę poprowadzą a w efekcie delikwenci zapłacą mniej i będę czuć się bardziej komfortowo zimą. To tylko lenistwo i nieświadomość , najwyższy czas działać.

CO2
CO2
02/12/2023 00:00

Eko świry. Pozdrawiam.
Samochody na prąd a energia z niemieckich elektrowni węglowych to ok.
Ale jak polskie to takie trujące, niemieckie zdrowe.
Pozdrawiam eko debili.

Paweł
Paweł
01/12/2023 20:20

Przykra sprawa, w ogóle nie dba się o jakość powietrza. Zapraszam do Czerniejewa, jest identycznie. Nic się nie robi w tej sprawie.

Mat
Mat
01/12/2023 20:06

Ciekawe jak z tym wszystkim radzili sobie 20 lat temu:)

mirek
mirek
01/12/2023 19:02

ja byłem na cmentarzu św.piotra tam panuje smród spalania śmieci i odpadów pocmentarnych wyczuwalny na całym cmentarzu ktoś gdzieś w poliżu musi tym palić

Smród na Winiarach
Smród na Winiarach
01/12/2023 17:21

Takiej zawiesiny pyłów na Winiarach nie pamiętam. Najlepiej widać to na horyzoncie światło cień przy drogowych lampach. Podobny smród był w latach 70 XX w. na Witkowskiej w okolicach fabryki okien…aromat spalonego drewna. Może to efekt pelletu spalonego w PEC WINIARY. Przy węglu takich pyłów nie było.

Sze
Sze
01/12/2023 17:15

Unijne interesy na topie! Smog, zanieczyszczenia, wszyscy umrzemy! Ale świat może uratować elektryczność (z węgla)! Zapłacimy tylko większe podatki, kupimy tylko elektryczne samochody i będziemy uratowani! Bez względu na to co redaktor napisał, a napisał rzetelnie i prawdę
„Na jego obecność na osiedlach domów wielorodzinnych nierzadko mają wpływ także warunki atmosferyczne, które mogą powodować rozchodzenie się dymów ze spalania w piecach właśnie po niskich wysokościach – dzieje się tak np. w przypadku występowania mgły.”

Chcę tylko podziękować redakcji, że nie siejecie paniki u ludzi. Szanuję.
Pozdrawiam

Ojtam
Ojtam
01/12/2023 16:51

Wystarczy jak Łunia obniży normy i sprawa zniknie jak dziura ozonowa hehehe

Sze
Sze
04/12/2023 13:58
Odpowiedź  Ojtam

Łunia wprowadzi elektryki,panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne wynalazki na energię elektryczną, następnie zwiększy drastycznie normy CO2 i ogłosi, że dzięki nim świat został uratowany przed szkodliwymi substancjami w powietrzu. Ludzie oczywiście zapatrzeni w telewizory uwierzą i będą podporządkować się ich durnym nabijaniem portfela.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.