|  Materiał promocyjny  |  2 komentarze

„Granda w Gnieźnie” – promocja nowej książki z kryminalnymi historiami z Gniezna

Książka Granda w Gnieźnie

Niebezpieczne fyrtle, grasujące bandy, porachunki na środku ulicy i rozboje w biały dzień. „Granda w Gnieźnie” to kolejna odsłona mrocznych historii, wziętych rodem z różnych rejonów naszego miasta, które wydarzyły się w okresie międzywojennym.

Książka „Mroczne Gniezno” z 2020 roku było pierwszą publikacją, która szeroko opisała temat panującej w przedwojennym Gnieźnie (nie)moralności, ale i innych wątków związanych z szeroko rozumianymi uczuciami – zazdrości, zdrady, rozpaczy po rozstaniu, aż w końcu zbrodni zabójstwa. Bohaterami tych historii byli ówcześni gnieźnianie, żyjący w latach 20. i 30., których losy opisane zostały w prasie oraz zachowały się w archiwach. Teraz przyszła pora na nową odsłonę wydarzeń z tamtego czasu.

Gdzie w Gnieźnie z okresu międzywojennego lepiej nie było pojawiać się po zmroku? Które nazwiska często przewijały się na łamach prasy przy okazji różnych złodziejskich akcji? Kto wyłamał się kilkukrotnie z więziennych krat? Którymi ulicami prowadziły pościgi za rabusiami, uciekającymi przed policjantami? Jakie problemy napotykali śledczy, badający zbrodnie popełnione przez bandytów? Odpowiedzi na te pytania pojawią się w najnowszej książce kryminalnej „Granda w Gnieźnie”. 

To historie, opisujące kilka fyrtli przedwojennego Gniezna. Wśród uczciwych, żyjących zgodnie z prawem mieszkańców, pojawiały się jednostki, które budowały negatywny obraz tych miejsc, zapadający w świadomości wszystkich na długie lata. Luje, ekensztejerzy i grandzące lontrusy tworzyły legendy, które pokutują do dzisiaj. Napady, kradzieże, bójki, awantury, nieliczenie się z cudzym zdrowiem i życiem było domeną tamtych czasów, a pospolite bandyctwo grasujące na terenie miast i okolicznych wsi było wyzwaniem dla ówczesnych policjantów. 

Już w najbliższy czwartek 14 grudnia o godzinie 19:00 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie autorskie połączone z promocją książki. W jego trakcie będzie również możliwość zakupienia książki.

„Grandę w Gnieźnie” można już kupować w poniższych lokalizacjach:

  • Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)
  • Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
  • Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
  • Suknie Ślubne, ul. Grzybowo 36
  • Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)

„Granda w Gnieźnie” – wydanie I – Wydawnictwo VIPART – okładka miękka – 448 stron – wzbogacona ilustracjami, rysunkami, planami, tytułami z dawnych gazet oraz prasowymi ogłoszeniami. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
09/12/2023 14:00

Brawo Panie Rafale !!!!!

Michał
Michał
11/12/2023 23:21
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

A gdzie można kupić i za ile?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.