W Gnieźnie odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora ciepłowniczego z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Celem było omówienie najważniejszych wyzwań dla tej gałęzi polskiej energetyki.
W Stolicy eXperymentu zebrali się dzisiaj reprezentanci Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przedstawiciele IGCP obecnie zrzeszają 240 członków o różnym zakresie działalności – ciepłownie, elektrociepłownie, ale także formie, czyli przedsiębiorstwa komunalne, państwowe, spółki itp. Celem spotkania, którego gospodarzem było także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, było omówienie kwestii, przed którymi staje ten sektor gospodarki, zapewniającej ciepłą wodę w kranach i kaloryferach, a także w części przypadków dostawę energii elektrycznej.
– 15 mln Polek i Polaków mieszka w budynkach podłączonych do sieci. Wyzwania, przed jakimi stoimy przez najbliższe lata, są szczególnie ważne, trudne, ale też to one będą świadczyć, w jakiej cenie, jakiej jakości będą otrzymywać ciepło do swoich domów. Nie tracąc czasu, przyjęliśmy to zaproszenie, wysunięte ze strony Izby, skupiającej 75% podmiotów ciepłowniczych, żeby rozmawiać na starcie pracy nowego resortu i pod nowym kierownictwem – mówiła minister Paulina Hennig-Kloska.
W trakcie kilkugodzinnego spotkania omówiono najważniejsze założenia, które czekają sektor ciepłowniczy. Dotyczą one transformacji energetycznej, na bieżąco aktualizowanej strategii i dostosowywanie jej do bieżących potrzeb oraz wspieranie działalności na poziomie inwestycyjnym oraz legislacyjnym: – To, na czym nam dzisiaj najbardziej zależy, to budowanie efektywnych systemów ciepłowniczych czy też większym wykorzystywaniu ciepła z przemysłu czy na samej transformacji – dodała.
– Mamy olbrzymi potencjał w całym sektorze i to nie tylko w zakresie dostawy ciepła systemowego do ponad 50% gospodarstw domowych w Polsce. Mamy bardzo duży udział w bezpiecznej, stabilnej i efektywnej produkcji energii elektrycznyeh. 17% energii elektrycznej produkowanych jest w naszych elektrociepłowniach. Mamy olbrzymi potencjał z uwagi na interdyscyplinarny charakter sektora ciepłownictwa systemowego do współpracy z sektorem elektroenergetycznym, gazowniczym, przemysłem dostarczającym technologie pozwalające na to, że z perspektywy czasu będziemy coraz bardziej „zieloni” jako producenci ciepła. To jest kierunek transformacji, który jest nieunikniony – mówił Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego.
Przedstawiciele Izby najbardziej zadowoleni są z kwestii powstania strategii, która pozwoli na wytyczenie konkretnych kierunków działania, a docelowo pomoże w pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych na realizacje różnych przedsięwzięć.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Może wreszcie Pani minister
zerknie na Lasy Państwowe.
Bo ziobrowe pomioty rozkradają co tylko jeszcze się da.
Baska idź się lecz.Glupich nie sieją, sami się rodzą.
Tego można było się spodziewać ale na wyborach do sejmu i senatu jak zwykle głosujemy za po i tego pokroju elementy.Dziwne jest,że nikt nie rozliczy tych fanaberia.Za chwilę dostaniemy emerytury 70+ oraz torby do zbioru szparagów u fur deutschland.Brawo Wy.
Siemens Polska się cieszy , wraz z panią minister
Kluska jak tam będą te wiatraki czy nie będą,bo już przyjaciele niemieccy przebierają nogami ?? Na Odrze będą same nowe parki narodowe czy nie,bo przyjaciele zza Odry nie mogą już tego się doczekać!!
koalicja 2050
koalicja simens 2050
Bierzcie przykład z ojca Tadeusza z Torunia, GEOTERMIA 🙂
jak tam wiatraki
Reasumując: PEC od niedawna ma linie ciepłownicze oparte nie na polskim węglu, ale na pellecie. To jest taka „tendencja w Wielkopolsce”.
Największym producentem tego paliwa są Niemcy. Jednak jeśli Polska straci swoje lasy to będziemy palić nasze drzewa. W przyrodzie nic nie ginie.
Czy był przedstawiciel Siemensa, bo jeśli nie, to grube niedopatrzenie. Czy przy obu gnieźnieńskiej ciepłowniach będą budowane wiatraki, które zasilą ich urządzenia zieloną energią?
Czyli złodzieje z oszustami,brawo!! A mieszkańcy tylko czekają na kolejne wasze fanaberie i podwyżki!!!