|  Rafał Wichniewicz  |  9 komentarzy

Łyżwiarze na ulicach, zamknięte gminne szkoły, odwołane niektóre autobusy

Sytuacja na drogach od wtorkowego rana wciąż nie jest lepsza. Notowane są kolejne zdarzenia, a jedna z gmin odwołała zajęcia w podległych jej szkołach.

O tym, co się dzieje na drogach powiatu gnieźnieńskiego, informujemy od poniedziałkowego popołudnia. Po opadach śniegu, które wystąpiły w tym czasie, drogi zamieniły się w śliskie przeprawy, miejscami nie do pokonania. Świadczą o tym filmy, ale i zdjęcia wysyłane przez mieszkańców z różnych części regionu. 

Sytuacja spowodowała, że już wczoraj Gmina Trzemeszno zdecydowała o odwołaniu zajęć w szkołach. Jak przekazano w komunikacie: – Ze względu na trudne warunki atmosferyczne w dniu 16 stycznia br. zajęcia edukacyjne w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Trzemeszno zostają odwołane. W tym dniu w szkołach będą organizowane jedynie zajęcia opiekuńcze dla dzieci. 

Trudno obecnie mówić o tym, do ilu kolizji i zdarzeń drogowych doszło wczoraj na drogach regionu, ponieważ sytuacja cały czas pozostaje bez zmian. Świadczą o tym kolejne zdarzenia na drogach – 16 stycznia przed godziną 7:30 doszło do kolizji z udziałem samochodu ciężarowego i osobówki na S5, na pasie w kierunku Bydgoszczy, tuż przed MOP Pierzyska. Kolejne zdarzenia z udziałem samochodów w rowie mają miejsce na szosie od Lasu Jelonek w kierunku Żelazkowa. Po godzinie 8 doszło do zdarzenia drogowego w Niewolnie w gminie Trzemeszno.

Jak we wtorkowy ranek przekazała Gmina Czerniejewo, autobusy przewoźnika świadczącego usługi zostały ograniczone. – Z przykrością informujemy, że ze względu na złe warunki atmosferyczne dzisiaj autobusy GPKS kursują tylko na trasach: Gniezno – Czerniejewo – Gniezno, Gniezno – Żydowo – Gniezno. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z tą sytuacją. Bezpieczeństwo naszych pasażerów jest dla nas priorytetem. Mamy nadzieję, że zrozumiecie Państwo konieczność podjęcia tej decyzji – przekazano w komunikacie. 

Natomiast MPK Gniezno nie zamieściło żadnego komunikatu, co oznacza, że autobusy kursują normalnie, ale nie ma co ukrywać, że można spodziewać się opóźnień.

Też z Czerniejewa dotarły do nas wczoraj filmiki, przedstawiające… łyżwiarzy jeżdżących po drodze powiatowej, prowadzącej przez tę miejscowość – ul. Wyszyńskiego i Plac Wiosny Ludów. Filmy zdobyły ogromną popularność na Facebooku. 

Mówiąc już o drogach powiatowych, jeden z mieszkańców przypomniał nam wpis na stronie Starostwa, w którym 20 listopada 2023 roku chwalono się przygotowaniem Powiatowego Zarządu Dróg do sezonu zimowego. Dodajmy od siebie, że ten materiał był kierowany do wszystkich mediów jako tzw. „nadesłany”, ale my – zapobiegliwie przeświadczeni o wynikającym z tego nonsensie – nie zamieszczaliśmy go. Przypomnienie o tym wpisie mieszkańcom na Facebooku spotkało się z lawiną komentarzy, nierzadko złośliwych, ale o tyle prawdziwych – że nie ma co chwalić dnia przed zachodem. 

Niemniej, sytuacja jest wciąż trudna na różnych odcinkach i prawdopodobnie będzie się to „normować” przez cały wtorek – miejmy nadzieję. Każdy z zarządców (a mamy ich na terenie powiatu czterech), stosuje swoje standardy realizacji odśnieżania odcinków drogi, dlatego trudno jest przybliżyć mieszkańcom, jakie ulice i kiedy mają szansę zostać w ogóle posypane i oczyszczone z lodowej warstwy. Nie ma co ukrywać, że jeszcze wieczorem nie poradzono sobie z tym na drodze ekspresowej S5, gdzie auta poruszały się maksymalnie 70 km/h (zwłaszcza na odcinku od węzła Czerniejewo do Gniezno Południe). Pozostaje więc czekać i… jechać powoli.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
17/01/2024 22:42

WSTYD, WSTYD, WSTYD…. kto wygrał przetarg powinien się rozliczyć….

ja i mój jj
ja i mój jj
17/01/2024 11:41

Lodowisko za darmo i jak mawiają drogowcy byle do wiosny 🤣😅😂

kierowca
kierowca
16/01/2024 14:38

Jak zawsze i w tym przypadku najwięcej jest „specjalistów” piszących po prostu głupoty. Nigdzie na świecie nie posypuje się całych dróg, tylko, co najwyżej skrzyżowania i ostre łuki. Pozostałe drogi sa odśnieżane pługami, co u nas jak narazie jest niepotrzebne, bo na ogół drogi choć śliskie sa przejezdne. Jest zima, pierwsza taka śnieżna od wielu lat, wymagania kierowców są wyolbrzymione. Po prostu noga z gazu, jazda z bezpieczną szybkością, a w miarę możliwości przesiadka na pociąg do innych miejsc pracy. Zobaczcie w najbogatszym kraju na świecie, też są problemy, ale takich filozofów, jak u nas nie ma https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2015/01/27/sniezny-armagedon-paralizuje-polnocny-wschod-usa-w-tym-nowy-jork/

buda-juda
buda-juda
16/01/2024 14:14

bardzo szybko bo pierwszy roboczy dzien Nowego Roku wręczali mieszkańcom podatki – POdwyższone o 15 % – płacimy , płacimy a w zamian lodowisko na drogach upadki wypadki – SKANDAL Panie Prezydencie skandal !!!

wilk
wilk
16/01/2024 13:18

Chcieliście lemingi komunę z drużyny bajzlu,to macie.w kwietniu wybory i mam nadzieję,że mieszkańcy rozgonią w p…tą sitwę nieudaczników na czele z prezydentem i starostą !!!

Radosław
Radosław
16/01/2024 11:33

Tragedia. Na warszawskiej w Gnieźnie ludzie ślizgali się po ulicy dla zabawy. W ciągu wielu godzin zero piasku czy soli. Polska rzeczywistość. Koszmar ! A podatki masakrycznie wysokie. Brak słów!

Robert
Robert
16/01/2024 09:41

Podatki coraz większe a jakość dbania o mieszkańców bez zmiam. Jaki pan taki kram

Kierowca
Kierowca
16/01/2024 09:30

Powiat po godz 15 telefon wyłączony a piaskarki brak

Tom
Tom
16/01/2024 09:12

Zarządcy dróg stosują swoje standardy? Chyba w robieniu niczego — to opanowali w stopniu mistrzowskim. Wczoraj między Poznaniem a Gnieznem (DW nr 194) ani jednej solarki. W samym Gnieźnie to samo. Kabaret – tyle, że nie do śmiechu. Powiatowy zarząd dróg do ukarania – niech pokrywa teraz koszty wszystkich kolizji. Najpierw się chełpi, że gotowy do zimy, a gdy przyjdzie czas wywiązać się ze swych zadań i obowiązków – to go nie ma. A przecież to my – kierowcy, ze swych podatków utrzymujemy tę mizerną instytucję.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.