|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

„Mafia” z nielegalnymi stoiskami na jarmarku

Mafia – takie określenie padło wobec wystawców, którzy nielegalnie rozstawili się podczas wizyty Coca-Coli w grudniu ub. roku na rynku w Gnieźnie.

O sprawie już co prawda pisaliśmy jeszcze w poprzednim roku, ale teraz do niej powrócono podczas miejskiej Komisji Promocji, Kultury i Turystyki. W jej trakcie podsumowano m.in. Jarmark Bożonarodzeniowy, w trakcie którego, jak już wcześniej informowaliśmy, pojawiło się pełno nielegalnych stoisk m.in. grzanym winem, pieczonymi ziemniakami, zabawkami itp.

– Nie boję się tego słowa użyć – to była mafia wystawców, którzy jeżdżą za Coca-Colą – powiedział teraz Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u.

Od ostatniej publikacji w tej sprawie poznaliśmy nieco więcej tła całego zdarzenia. Jak się okazało, nielegalni wystawcy przyjechali dwoma pojazdami i zaczęli się rozstawiać bez jakiegokolwiek uprzedzenia. Miejskie służby usiłowały interweniować, ale handlujący upierali się, że mają wszystkie zgody i dalej kontynuowali swój proceder. W związku z tym, że na krótko przed uruchomieniem strefy Coca-Coli chciano uniknąć przepychanek i ewentualnych awantur, zdecydowano się wezwać Policję, która spisała wszystkich wystawców. Teraz będą oni wzywani celem przesłuchania w swoich komisariatach. Grozi im postępowanie mandatowe.

– Jeżeli ktoś mi mówi, że ma zgodę na handlowanie na rynku w Gnieźnie i ma dokumenty od urzędu i prezydenta to świetnie, przy czym wiem, że prezydent tego miasta takiego dokumentu nie wydał. Z reguły wydaje je kiedy to my, jako organizatorzy, występujemy o taką zgodę. Ja takiej zgody takiej nie podpisywałem, ani pani dyrektor Marta Pacak – przekazał Dariusz Pilak. Jak dodano, w trakcie tej dyskusji z wystawcami, jeden z nich zaprezentował takową wydaną przez prezydenta… Częstochowy.

Jak dodano, ww. grupa jeździ nie tylko za Coca-Colą, ale także odwiedza inne wydarzenia (typu jarmarki) w kraju, nierzadko rozstawiając także wesołe miasteczka. Wśród organizatorów panuje przekonanie, że wystawcy, którzy mieli zgodę na swoją obecność i ją opłacili, i tak mogli się „odkuć” na tłumach, które odwiedziły jarmark tego popołudnia i wieczoru. Niemniej, jak dodano, powyższa sytuacja mocno wyczuliła na tego typu zjawiska w przyszłości.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fabian
Fabian
19/01/2024 14:31

Stare porzekadło mówi, że Przykład idzie z góry, jaki rząd takie przepisy i nie sądzę aby byli pierwszy raz w Gnieźnie, tak więc albo opierali się wyłącznie na przepisach oficjalnie nie pisanych a wyłącznie ustanowionych przez samych siebie, nie licząc się z nikim i z niczym, albo tak jak nie przymierzając były PIS nasze przepisy i nasze prawo?

Maciek
Maciek
18/01/2024 08:34

Mafia hahahaha hahahaha dobry żart

Stach Wokulski
Stach Wokulski
18/01/2024 00:14

Moim skromnym zdaniem, jeśli nie handlowali niczym szkodliwym lub niezgodnym z prawem, np. narko****, broń itp., to nie powinno być problemu, ALE obecne prawo zakłada, że muszą być zgody itd., więc ci wystawcy powinni się zastosować do obowiązującego prawa, uważam jednak, że te przepisy trzeba poluzować.

Bujdasz Patrol
Bujdasz Patrol
17/01/2024 21:09

No ale co z tego? Przecież w Polsce nie ma tak infantylnego społeczeństwa, które bierze udział w takich czelendżach… chyba…

kabel
kabel
17/01/2024 12:10

Mowa jest o przyjezdnych, ale są także miejscowe firmy, które za nic mają przepisy ustawy i wykonują swoją działalność OFICJALNIE wbrew obowiązującemu prawu. Kiedy proceder ten zgłoszony został do odpowiednich władz, które powinny stać na straży przestrzegania porządku w Polsce odpowiedziano, że owszem, może i to jest prawda, ale przecież należy takiego właściciela firmy …….złapać za rękę! Na odpowiedz, że przecież istnieją dowody z przesłuchania świadków wielu takich transakcji, następuje głucha cisza i zdziwienie. Tak, zdziwienie państwowych służb niezależnie od opcji politycznej, żeby nie było. Taka jest niestety Polska i tacy niedokształceni urzędnicy!

podatnik
podatnik
18/01/2024 15:16
Odpowiedź  kabel

Takie wypowiedzi powinny czytać stróże porządku prawnego i dochodzić, gdzie jest to eldorado podatkowe. A tak, to wszystko zostaje po staremu. Cwaniacy śmieją się z uczciwych!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.