|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Upamiętnili 161. rocznicę wybuchu powstania

To jest jeden z tych zrywów narodowych, o którym pamięć w naszej części kraju nie była zbyt szczególnie pielęgnowana. A tymczasem na cmentarzach spoczywają ci, którzy po nieudanym powstaniu osiedli w Gnieźnie i spędzili tu swoje ostatnie lata życia.

W poniedziałkowe południe na cmentarzu św. Piotra odbyły się uroczystości, związane ze 161. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Wydarzenia z 1863 roku, wbrew powszechnej świadomości, są również istotne dla Gniezna i naszego powiatu. To z Trzemeszna wyruszyła grupa 60 gimnazjalistów, którzy postanowili wziąć udział w walkach, a także to na skutek tego zachowania, władze pruskie zamknęły tamtejszą szkołę średnią i otworzyli nową – już w Gnieźnie. Dzisiaj jest ona znana jako I Liceum Ogólnokształcące.

W 161 lat po tym, jak na terenie zaboru rosyjskiego ogłoszony został dekret Tymczasowego Rządu Narodowego, wzywający wszystkich Polaków do narodowego powstania, gnieźnianie spotkali się przy grobie Stanisława Mikołajewskiego. Symbolicznie, przy grobie zmarłego w 1928 roku weterana walk z 1863 roku, odmówiona została modlitwa oraz złożono kwiaty i znicze, upamiętniając uczestników wydarzeń z tamtego okresu – także wspólnie z przedstawicielami Trzemeszna.

Jednocześnie uroczystość była elementem zapowiadającym projekt „Wielkopolskie twarze powstania styczniowego”, który realizowany będzie przez Miejski Ośrodek Kultury. Zakłada on działania edukacyjne, artystyczne i animacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.