|  Rafał Wichniewicz  |  8 komentarzy

Przewiercają się pod Gnieznem coraz głębiej. Wyniki wiosną

Już 650 metrów pod ziemią znajduje się wiertło, które wgryza się coraz głębiej w poszukiwaniu źródła energii geotermalnej. Wyniki powinny być za 2-3 miesiące.

Niedawno na teren przy ul. Gdańskiej (niedaleko ogródków działkowych) przybyła nowa maszyna, pracująca przy odwiercie realizowanym na zlecenie Miasta Gniezna. To teraz to urządzeni dojdzie poniżej 2 kilometrów w głąb ziemi, gdzie spodziewana jest woda, której parametry mogą spełniać zakładane oczekiwania. Dlatego obecnie mówi się o tzw. otworze badawczym.

– Eksperci, specjaliści raczej są optymistami i w tym rejonie woda z otworów jury dolnej powinna być. Nie spodziewam się tutaj, że tej wody nie będzie. Kwestia jest tylko co do ilości tej wody, czy faktycznie będzie to 200 metrów sześciennych na godzinę, czy mniej, a może więcej. Ważne jest również, aby ta woda podpłynęła nam również z 2000 metrów niemalże pod powierzchnię terenu. Jeżeli podpłynie bardzo wysoko, to będzie oznaczało, że mamy bardzo dobrą warstwę i będzie to dobry prognostyk na przyszłość. Oznaczać to będzie, że będzie się ona łatwo zatłaczać. Jeśli będzie ona stabilizować głęboko, 80-90 metrów pod powierzchnią terenu, to będzie w przyszłości problem z jej zatłoczeniem. Co do temperatury, 70-75 stopni powinna ta woda mieć. Gdyby się zdarzyło, że tej wody będzie mało, to będzie możliwość wykorzystania tego otworu do zasilania basenów, lecznictwa, balneologii. Także to na pewno nie będzie otwór stracony i nie będą to pieniądze wydane w nicość – powiedział Bogdan Noga, ekspert z Multiconsult Polska.

Aktualnie odwiert liczy 650 metrów głębokości i jest już zabezpieczony na tym odcinku rurami okładzinowymi, które są uszczelnione. – Otwór wiertniczy to taki układ teleskopowy – wiercimy pierwsze większą średnicą, potem mniejszą i jeszcze mniejszą, bo 2000 metrów jedną średnicą nie da się wykonać. U góry otworu będą szersze rury – 18 i 5/8 cala do głębokości 60 metrów. Następnie mniejsza średnica 444 5/10 milimetra do głębokości 650 7/10 metra i do tego otworu są włożone rury 13 3/8 cala czyli 339 mm z hakiem. Do tej pory wszystko szło bez przeszkód, nawet w miarę sprawnie – mówił Zbigniew Derengowski z firmy Algeo. W ciągu 2-3 miesięcy będzie znana wartość odwiertu – w tym tego, czy jest woda, jaka jest jej jakość oraz wydajność.

– Jeśli wyniki będą pozytywne, to zakładamy wykorzystanie geotermii jako tzw. źródła w podstawie czyli pozwalającego stabilnie produkować ciepłą wodę przez cały rok. Zakładamy mniej więcej przy tej temperaturze, której się spodziewamy w granicach 70 stopni i wydajności 200 metrów sześciennych, że uzyskamy około 6 – 6,5 MW. Jest to wystarczająca moc, która pozwoli nam zapewnić produkcję ciepłej wody bez przerwy – dodał Jarosław Grobelny, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. 

Obecny otwór jest badawczym, ale przy dobrych rezultatach i już konkretnych planach na przyszłość, konieczne będzie wykonanie co najmniej jeszcze jednego – do wpompowywania wody z powrotem pod ziemię. Potencjalnie potrzebny byłby także trzeci – zapasowy, na czas przerw technologicznych. Do takich działań jest jeszcze daleka droga – póki co, pozostaje czekać na wyniki.

 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
30/01/2024 13:19

A czy już wiadomo, jaka wyspa z archipelagu wysp Hawajskich ( na oceanie Spokojnym ) jest dokładnie…… „pod nami” na kuli ziemskiej ? Bo może dzięki tym wierceniom, uda nam się z nią……. połączyć jedną, wielką, dłuuuugą dziurą ?

wilk
wilk
10/02/2024 17:51

Napotkają jeszcze na Atlantydę i okaże się ,że była Grodem Lecha……

Sławomir
Sławomir
29/01/2024 19:58

Świetna inwestycja . Na pewno bardzo potrzebna .Niestety nikt nie mówi że prace trwają 24 h na dobę a hałas jest straszny w nocy . Pozdrowienia dla służb miejskich które NIE reagują na zgłoszenia mieszkańców . Wystarczyło by kilka ekranów i po sprawie .

Mariusz
Mariusz
29/01/2024 16:54

A tak atakowali z ks.Rudzyka a teraz w wielu miejscach wiercą i się dowiercają do ciepłej wody.

wyborca
wyborca
29/01/2024 14:52

Przeproszą Kamińskiego za te szyderstwa?

Stanisław
Stanisław
31/01/2024 11:35
Odpowiedź  wyborca

Cała Polska leży na wodach termalnych

Mirek
Mirek
01/02/2024 13:46
Odpowiedź  Stanisław

Ale Lidzbark Warmiński na wodach termalnych o temperaturze +18 stopni C

wilk
wilk
10/02/2024 18:08
Odpowiedź  wyborca

Oni NIGDY nie przepraszają,oni wiedzą najlepiej !! Przy tej władzy,która jest teraz w samorządzie jak i całym antypolskim nierządzie NIE ma szans,na powodzenie tej inwestycji,tak myślę,obym się mylił !!! A co będzie,jak okaże się,że wody geotermalne odkryli już u nas pruscy zaborcy i teraz Berlin będzie rościł pretensje??© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.