W jednej z sal Zespołu Szkół Ekonomicznych, podczas porządkowania pomieszczenia odnaleziono mapę, która sięga okresu sprzed II wojny światowej.
To wyjątkowe znalezisko, choć z uwagi na historię budynku nie powinno dziwić. Niemniej, choć obiekt powstał od początku i służył zawsze jako szkoła, to jednak w czasie okupacji w pewnym momencie został zamieniony na lazaret, służąc rannym żołnierzom niemieckim, trafiającym tu z frontu wschodniego. Do tego czasu jednak, przez pewien krótki okres, wykorzystywany był jako placówka edukacyjna i to właśnie najpewniej w tym czasie trafiło to niej to, co właśnie zostało odkryte.
A jest to mapa żeglugi morskiej i powietrznej Niemiec, datowana na 1935 rok, przedstawiająca szlaki handlowe i kraje, z którymi (wówczas już jako III Rzesza), utrzymywano kontakty gospodarcze. Na czerwono oznaczono trasy morskie, a zielonymi liniami powietrzne – za pomocą sterowców i samolotów.
Mapę odnaleziono podczas prac modernizacyjnych w jednej z sal, gdzie była głęboko ukryta w miejscu, gdzie się nie spodziewano czegokolwiek odnaleźć. Jak poinformował dyrektor placówki Łukasz Muciok, trafi ona do Muzeum Początków Państwa Polskiego, które statutowo zajmuje się zbieraniem pamiątek związanych z Gnieznem i odkrytych na jego terenie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Słuszny krok Panie dyrektorze. Tylko to muzeum, ma w Gnieźnie odpowiednie środki, by o takie cenne eksponaty, właściwie zadbać !!