|  Rafał Wichniewicz  |  5 komentarzy

Trwa palowanie pod most w Krzyszczewie

źródło: Urząd Gminy Gniezno

Trwają zasadnicze prace budowlane przy wznoszeniu przeprawy, która ponownie połączy Pyszczyn z Krzyszczewem. Obecny etap ma się zakończyć za kilka tygodni.

W styczniu informowaliśmy o podpisaniu aneksu do umowy o wartości prawie 7 mln złotych na budowę mostu w Krzyszczewie. Inwestycja została przerwana późną wiosną 2023 roku z powodu osiadania gruntu. Jak wykazała opinia geotechniczna, pierwotna dokumentacja została wykonana z naruszeniem przepisów projektowych, co skutkowało rozpoczęciem prac na gruncie o niskich parametrach wytrzymałościowych. Wykonana w tym celu ekspertyza wykazała, że konieczne jest wykonanie specjalnej podbudowy opartej na palowaniu. 

W miniony wtorek 13 lutego rozpoczęły się prace, które polegają na wbiciu 600 pali o długości od 8 do 25 metrów po obu stronach przyszłych nasypów oraz przyczółków mostowych. Jak poinformowała gmina Gniezno, każdego dnia wbitych ma zostać około 30 pali, a same prace związane z tym etapem mają się zakończyć w marcu br. Potem rozpocznie się budowa nasypów i samej przeprawy nad strugą – prace mają potrwać do 30 maja 2024 roku.

Dopiero wykonanie ostatniego etapu prac pozwoli na zakończenie całej inwestycji – przebudowy i poszerzeniem drogi na długości ponad 2 kilometrów wraz z przejazdem kolejowym, chodnikami oraz infrastrukturą towarzyszącą. Całość prac ma wynieść około 21 mln złotych, z czego 11,5 mln złotych pochodzi z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
15/02/2024 11:35

Czy ktoś poniesie konsekwencje z powodu błędnie wykonanego projektu ? Inwestycja wydłużyła się i zostały wygenerowane dodatkowe koszty.

kolega
kolega
19/02/2024 15:22
Odpowiedź  Jacek

powinien być ukarany projektant który nie wykonał odpowiednich badań geologicznych i tyle w temacie

Michał
Michał
15/02/2024 00:54

Kiedy w końcu koniec (masło maślane)?

Emerytka
Emerytka
14/02/2024 20:32

Może Pani Wójt powie wszystkim mieszkańcom jakie jest obecnie zadłużenie Gminy niech wszyscy wiedzą jakim jest dobrym gospodarzem.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
15/02/2024 12:30
Odpowiedź  Emerytka

emerytko wystarczy słuchać lub odsłuchać sesji rady i wszystkiego się pani dowie no i zobaczy pani jakich super radnych mamy z koalicji 13 lutego pozdrawiam© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.