|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Upamiętnili powstańców wielkopolskich z Dalek i Mnichowa

Mieszkańcy dwóch wsi, położonych na zachód od Gniezna, którzy wzięli czynny udział w powstaniu wielkopolskim, zostali upamiętnieni w formie obelisku i tablicy przypominającej ich imiona i nazwiska.

W czwartkowe południe rozpoczęły się uroczystości, związane z przypadającą 16 lutego 105. rocznicą podpisania rozejmu w Trewirze, które zasadniczo kończyło walki powstańcze Wielkopolan, toczące się przez poprzednie półtora miesiąca. Wydarzenie, uznawane za sukces naszej części kraju, upamiętniane jest w różnej formie – tak też było 15 lutego br.

Uroczystości zainaugurowała Msza święta, odprawiana w kościele pw. św. Wawrzyńca, gdzie homilię do zgromadzonych wygłosił ks. dr Michał Sołomieniuk. Tuż po nabożeństwie wszyscy udali się do Mnichowa, gdzie przy miejscowej sali i remizie odbyła się druga część wydarzenia. To tutaj przedstawiciele społecznego komitetu odczytali listę nazwisk powstańców, po czym ich żyjący potomkowie dokonali odsłonięcia tablicy na głazie, przy którym stanęła tablica z wymienionymi uczestnikami zrywu z Dalek i Mnichowa. Następnie, po jego poświęceniu, złożono jeszcze akt erekcyjny, upamiętniający to wydarzenie.

– Całe to wydarzenie zostało przygotowane oddolnie przez mieszkańców Dalek i Mnichowa i ma upamiętnić osoby walczące w powstaniu wielkopolskim – mówiła Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

 – Przy zdobywaniu wiadomości do publikacji o dziejach Dalek i przy współudziale kolegi Pawła Jesiołowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego, doszliśmy do wniosku, że trzeba upamiętnić tych mieszkańców – mówił Ryszard Majewski, sołtys Dalek.

– Byli powstańcami, przeważnie w kompanii gnieźnieńskiej, z którą szli w dużej mierze na front północny – Szubin, Żnin, Rynarzewo, część też do Nakła, a część z Pawłem Cymsem do Inowrocławia – powiedział Wojciech Jędraszewski, regionalista.

Postańcami z Mnichowa byli: Jan Cieślewicz, Antoni Grajczak, Michał Grzeczka, Leon Kapsa, Konstanty Klawitter, Marcin Kujawa, Piotr Matelski, Stanisław Matuszkiewicz, Franciszek Nowaczyk, Józef Nowicki, Marcin Szymański, Stanisław Tubacki. Powstańcami z Dalek byli: Piotr Jasiński, Adam Mroczkowski, Walenty Polewski, Stanisław Polus, Jakub Wojciechowski.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
emeryt
emeryt
19/02/2024 21:48

Spieszmy się z tymi wszystkimi akademiami, czczeniem wszelkich powstańców, upamiętnianiem wszelkich tradycyjnych powstań, bo ta zdradziecka władza chce nam wszelkie patriotyczne święta skasować, lektury historyczne wyrzucić, a o Chrzcie Polski to nawet nie będzie wolno wspominać. No i Gniezno dzięki PO-władzy zostanie zdegradowane do roli przysiółka.

kolega
kolega
18/02/2024 00:46

ładna inicjatywa szkoda że tęczowa koalicja tam się znalazła , za chwilę będą zakazywać nauki histori o powstaniu Wielkopolskim trzeba pogonić to towarzystwo mądrego i spółki czerwoni i platfusy won

Moro
Moro
15/02/2024 20:30

Brawa dla organizatorów! Piękna inicjatywa.

zygmunt marek
zygmunt marek
15/02/2024 15:40

mundry i koalicja 13 lutego lans na całego



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.