|  Rafał Wichniewicz  |  5 komentarzy

ZIT rusza. Dofinansowania i inwestycje już wkrótce

źródło: Urząd Miejski

Po dwóch latach prac nad dokumentem, w miniony czwartek przyjęto założenia projektów, które będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.Pod tym skrótem (ZIT) kryje się wiele działań, które zostały ujęte w Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Gniezna. Dokument ten stwarza warunki, na bazie których realizowane będą projekty przewidziane do unijnego dofinansowania do 2030 roku. Prace nad nim trwały dwa lata i obejmowały wszystkie gminy powiatu gnieźnieńskiego. Został on przyjęty 18 kwietnia br. podczas walnego zebrania członków ZIT, tj. włodarzy tychże samorządów.

Strategia opiera się na zgłoszonych wnioskach i uwagach od mieszkańców, które były zbierane podczas konsultacji społecznych. Dokument stanowi podstawę do tego, by ubiegać się o środki finansowe, dlatego określenie jego dokładnych ram było tak istotne. Został on tym samym dopasowany do strategii finansowania z UE.

– Miasto Gniezno, zgodnie z założeniami Strategii, aplikować będzie o środki na adaptację miasta do zmian klimatu, projekt edukacyjny wspierający rozwój kompetencji kluczowych uczniów oraz działania w zakresie integracji społecznej – napisano na stronie Urzędu Miejskiego i w zasadzie opis ten najlepiej charakteryzuje zakres projektowy, jaki ogólnie daje ZIT.

Co przewidziano w liście projektów ZIT? Każda gmina zgłosiła swoje pomysły. Przykładowo gmina Gniezno to m.in. wdrożenie e-usług, rozbudowa zbiorników retencyjnych, budowa ścieżki rowerowej w Goslinowie oraz Osiniec – Szczytniki Duchowne. Miasto Gniezno to m.in. działania adaptacyjne do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych – wykonanie kilku parków kieszonkowych i skwerów na terenie śródmieścia czy działania na rzecz kultury. Pierwsze inwestycje ZIT ruszą jeszcze w 2024 roku.

Pełna lista projektów ze wszystkich gmin (także tych rezerwowych) jest dostępna na stronie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qter
Qter
21/04/2024 15:50

Ile budynków w śródmieściu ma jeszcze ogrzewanie węglowe, ile toalety na zewnątrz, ile wysokich budynków komunalnych nie ma wind wewnętrznych lub zewnętrznych, ile jest dziurawych, wyboistych jezdni i chodników, ile obskurnych, odpadających elewacji budynków? Takich „ile” można mnożyć w tym królewskim mieście Gnieźnie, w którym forma i propaganda górują nad treścią, ale dla władzy, znów z tego samego pnia, ważniejsze są kieszonkowe parki po kilkaset tysięcy każdy. Mentalność wyborców porażająca i przerażająca, a Gniezno stacza się coraz szybciej po równi pochyłej w kierunku miasta zapyziałego i bez perspektyw ale za to z obsikanymi przez psy królikami.

wilk
wilk
20/04/2024 14:50

A jakie zmiany klimatu następują PYTAM się ??? Na polarny czy tropikalny??? Już tych bzdur bogatych snobów, szaleńców z masonerii nie da się słuchać o jakiejś zmianie klimatu !!!!! A płotki łykają takie teorie….

Powodzenia
Powodzenia
19/04/2024 11:12

Projekt warty pochwały. Natomiast co do rozbudowy zbiorników retencyjnych to mam mieszane uczucia. Prędzej należałoby zająć się istniejącymi rowami, stawami i jeziorami. Natura sama potrafi o siebie zadbać. Tworzenie nowych akwenów spowoduje odejście wody z już istniejących. Patrz jezioro Powidzkie.

R. Schlesinger
R. Schlesinger
19/04/2024 10:17

jak słyszę temat – plany inwestycyjne lub podobne działania na terenie miasta czy powiatu Gniezno to śmiech mnie ogarnia 😉

Edÿta
Edÿta
20/04/2024 04:29
Odpowiedź  R. Schlesinger

To się śmiej śmiech to zdrowie. Więc na zdrowie .Edyta



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.