|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Nowa kanalizacja w centrum. Wszystko po to, by zbierać wody opadowe

W najbliższych dwóch latach rozpoczną się w centrum pierwsze prace, związane z przebudową sieci kanalizacyjnej. W ten sposób deszczówka nie będzie trafiać do oczyszczalni, ale do zbiorników wodnych.

Sieć kanalizacyjna w centrum Gniezna powstała na początku XX wieku i kiedy ją realizowano, powstawała jako zbiorcza – trafiały do niej ścieki zarówno z ulic, jak i toalet. Efektem tego jest odprowadzanie wszystkich wód do oczyszczalni. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu, sieć nie jest w stanie odbierać całej wody, co powodowało – swojego czasu – zalewanie dróg czy przelewanie do Jeziora Jelonek.

Obecnie budowane tego typu nowe sieci wydziela się jako kanalizację sanitarną oraz deszczową i taki krok planuje się też podjąć w Gnieźnie. Wszystko, by nie tylko „udrożnić” instalację ogólnospławną, ale także by odpowiednio zagospodarować wody opadowe i mogły trafiać do zbiorników na terenie miasta – stawów, jezior itp.

W ramach projektu pn. „Rozwój zintegrowanych i systemowych działań adaptacyjnych do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych – w mieście Gnieźnie, ośrodku subregionalnym”, planuje się zrealizowanie kilku „zielonych” zadań, jak skwery na ul. Tumskiej, przy ul. Kościuszki (za żłobkiem) czy na ul. Słomianka. Większymi, choć mniej widocznymi, będą poniżej wymienione.

– Planowana jest budowa kanalizacji deszczowej na ul. Jeziorna, Słomianka, Tumska, Łaskiego. Tutaj jest to największa zlewnia, jeśli chodzi o centrum miasta, bo tak wygląda ukształtowanie terenu – mówił prezydent Michał Powałowski. Jak dodał, przy okazji wykonywania prac na ww. ulicach, mają powstać wspomniane akcenty zieleni w postaci skwerów i nowych nasadzeń. Sama kanalizacja ma być metrowej średnicy, co pozwoli w przyszłości na włączanie do niej kolejnych odcinków ulic – o ile pojawią się środki na tego typu zadania. Sama woda spływająca z wymienionych ulic ma być oczyszczana przed ostatecznym spłynięciem do Jeziora Jelonek. 

Do kolejnych zadań, które pozwolą na zagospodarowanie wód będzie budowa pompowni w Parku Miejskim, która pozwoli na przepompowywanie wód ze zbiornika przeciwpożarowego przy ul. Parkowej (który w ciągu ostatniego roku kilka razy się przelewał) do stawków położonych w głębi zieleńca. Stawki będą też połączone ze sobą, co ma pozwolić utrzymać w nich wodę. W przyszłości, co jest poza unijnym projektem, również przewiduje się odprowadzanie wód opadowych do ww. zbiorników z ul. Sobieskiego. 

Trzeci projekt, pozwalający zagospodarować wody opadowe, będzie realizowany w Parku Trzech Kultur. Polegać on będzie na odprowadzaniu deszczówki z terenu Przedszkola nr 8 do istniejącego na skraju zieleńca stawku.

Cały projekt, obejmujący także działania edukacyjne i inne niewymienione tu zadania, wyniesie 21 mln złotych z czego 14 mln złotych pochodzić będzie z dofinansowania unijnego.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.