|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Wieczorne zwiedzanie zakamarków Gniezna

Setki gnieźnian oraz osób, które specjalnie na tę okazję przyjechały do naszego miasta, odpowiedziały na zaproszenie kilkunastu muzeów i instytucji do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów.

Noc, rzecz jasna tylko z nazwy, ale przecież instytucje państwowe czy samorządowe kojarzone są z tym, że pracują tylko do określonej godziny popołudniowej, a potem… drzwi zamknięte. Oczywiście, są tu jeszcze ośrodki kultury, działające najczęściej do wieczora. Noc Muzeów jednak z założenia ma stanowić otwarcie instytucji w godzinach wieczornych, za darmo z możliwością poznawania szeroko rozumianej kultury, także poprzez naukę. I tak też było w Gnieźnie, gdzie na odwiedzających czekało 14 muzeów, instytucji czy obiektów udostępniających swoje wnętrza, nierzadko na co dzień niedostępne.  

Ilość miejsc, które można było odwiedzić, nie ułatwiała zadania tym, którzy faktycznie chcieliby do nich dotrzeć i wszystkie „zaliczyć”. Niemniej, wiele było wartych poznania z uwagi na ich niedostępność lub też wiedzę, jaką można było pozyskać od osób znających dobrze daną tematykę. I tak, poczynając od spotkania z kolekcjonerami oraz miłośnikami militariów i rekonstruktorami w Starym Ratuszu i na ul. Rzeźnickiej, poprzez Dom Powstańca Wielkopolskiego wraz z paniami rekonstruującymi stroje kobiet z okresu po powstaniu styczniowym, można było się udać do różnych innych epok.

W klasztorze franciszkanów poznawać można było wnętrza biblioteki, podziemi itp., w Muzeum Początków Państwa Polskiego magazyny z przechowywanymi tam zabytkami, a także zobaczyć przestrzenie jedynego zachowanego mieszkania klasy wyższej z przełomu XIX i XX wieku, istniejącego przy ul. Mieszka I. Były też spotkania z techniką w CK eSTeDe, Muzeum Zabytków Kultury Technicznej czy Parowozowni Gniezno, nauką w Stolicy Eksperymentu i Akademii Nauk Stosowanych czy też historią – w muzeum szpitala „Dziekanka” czy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i w samej katedrze – ta ostatnia wzbudzała duże zainteresowanie do godziny 23, gdyż to do tej pory zapewniono wejście odwiedzającym, by móc zobaczyć widok nocnego Gniezna z tej perspektywy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Odwiedzający
Odwiedzający
19/05/2024 10:45

W parowozowni zorganizowano dodatkowe oprowadzanie. To najlepiej obrazuje, że to miejsce warte jest zachowania. Przykre jest to, że dbaniem o ten zabytkowy obiekt zajmuje się grupa zwykłych mieszkańców.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.