|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Nadal trwa usuwanie skutków ulewy. Będzie wsparcie dla poszkodowanych

ul. Słoneczna

Druhowie z wielu jednostek nadal działają na terenie Gniezna i usuwają skutki zalania miasta. MOPS poinformował o przyjmowaniu wniosków o zapomogę.

Po nocnej przerwie liczne jednostki ochotnicze wraz z JRG Gniezno oraz wsparciem z powiatu poznańskiego, działają na terenie Gniezna przy kolejnych zalanych posesjach, budynkach i drogach. Najwięcej wezwań zlokalizowanych jest w centrum miasta, a także w rejonie osiedla Konikowo, Tysiąclecie i na Kawiarach.

– W Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie zalana została cała piwnica: galeria, magazyny, sala wystawowa, ciągi komunikacyjne, sala prób muzycznych, studio nagrań. Nie działają windy. Do końca tygodnia tj. do 24 maja nie będą odbywać się zajęcia w ramach sekcji – poinformował Urząd Miejski. Jak dalej dodano: – Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji mierzy się obecnie z zalanymi pomieszczeniami nowej hali, zalany został parkiet starej hali, mocno zalane jest boisko hokejowe. Miejski basen kryty wznawia swoją działalność dziś (tj. we wtorek 21.05), o g. 14.00  – w budynku wcześniej występowały podtopienia w piwnicy, biura, fitness. W hotelu „Lech” zalane jest piętro i kuchnia. 

Magistrat poinformował, że przedszkola i szkoły poradziły sobie same ze skutkami nawałnic i funkcjonują bez zmian: – Najbardziej poszkodowane zostało przedszkole nr 15 ; w obiekcie trzeba wypompować wodę, zabezpieczyć okna w piwnicy dziury w ścianach, oszacowane będą też szkody związane z dachem. W Szkole Podstawowej nr 8 zalane są sutereny, przecieka dach i wyczyszczenia wymagają boiska. Najgorzej sytuacja prezentuje się w Szkole Podstawowej nr 5 – zerwana została część pozbruku.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poinformował o przyznawaniu wsparcia osobom poszkodowanym w poniedziałkowej ulewie.

– Dla mieszkańców Gniezna, którzy zostali poszkodowani wczorajszym gradem, przewidziana jest pomoc finansowa w formie zasiłku celowego w wysokości 6 tys. złotych. Jest to pomoc przeznaczona dla osób, rodzin, które własnymi środkami nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb bytowych – informuje Agnieszka Krysztofiak, dyrektor MOPS.

– Dodatkowo jest przeznaczona pomoc finansowa 200 tys. złotych na remont lokali mieszkalnych lub ich odbudowę. W tym przypadku będzie powołana przez prezydenta specjalna komisja, w której skład będzie wchodził pracownik socjalny i specjalista od szacowania strat. Jest też kwota 100 tys. złotych na pomieszczenia gospodarcze, ale tylko takich, które służyły do zaspokojenia podstawowych potrzeb bytowych – dodała Agnieszka Krysztofiak.

Wnioski można składać do MOPS w formie telefonicznej lub papierowej. Jednocześnie Miasto rozpoczęło liczenie strat związanych z uszkodzeniami wywołanymi przez ulewę.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
21/05/2024 15:25

Za zmiane planow i usytuowanie obiektow sportowych na Parkowej powinien ten decycent odpowiadac prawnie i finansowo. Moze wtedy nastepcy byliby bardziej rozumni i mniej zlosliwi w stosunku do mieszkancow. A te obiekty nalezy usunac i pociagnac ulice Marcinkowskiego, jak bylo w planach!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.