|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

W katedrze rozpoczęła się konserwacja konfesji

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków – konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz.

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska, projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu archidiecezji.

– Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br. Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej – informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik Kurii Metropolitalnej.

Jak dodano, prace wpisują się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszej koronacji królewskiej w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej.

Dodatkowo w kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha – trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bujdasz Patrol
Bujdasz Patrol
24/05/2024 23:14

Ciekawe ile bochenków chleba, by można rozdać głodującym ludziom np. w Afryce, za te pieniądze.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.