|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Procesja Bożego Ciała ulicami centrum Gniezna

W czwartkowe południe, przez śródmieście przeszła wspólna procesja czterech parafii. Uczestniczyło w niej wielu wiernych.

Tradycją święta przypadającego 60 dni po Wielkanocy jest procesja, odbywająca się po terenie każdej parafii. Nie inaczej było w centrum Gniezna, gdzie od lat organizowana jest wspólna, łącząca cztery wspólnoty – katedralną, franciszkańską, kościoła św. Trójcy oraz św. Michała Archanioła. 

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej, sprawowanej o godzinie 10 w bazylice przez bpa Radosława Orchowicza. – Eucharystia to nie rytuał, bierność i stagnacja. To obecność, życie i misja. To podjęcie odpowiedzialności za życie swoje i innych. Powie papież Benedykt „Nie wystarcza przestrzeganie rytuałów, ale konieczne jest oczyszczenie serca i zaangażowanie życia”. Papież Franciszek wezwie: „Drodzy bracia i siostry, wybierzmy ten pokarm życia — postawmy na pierwszym miejscu Mszę św., odkryjmy na nowo w naszych wspólnotach adorację! Prośmy o łaskę, abyśmy byli głodni Boga, nigdy nie zaspokojeni otrzymywaniem tego, co On przygotuje dla nas”. On dla nas wszystko przygotowuje, On nas obdarowuje, ale także wzywa, byśmy przygotowali miejsce dla niego – mówił w homilii do wiernych.

Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, przygotowanych przez każdą z parafii – przy Pałacu Prymasowskim, na Rynku, koło kościoła garnizonowego oraz przy świątyni na Wzgórzu Zbarskim. Na każdym odcinku Najświętszy Sakrament był niesiony przez proboszczów, a przy na trasie śpiewane były różne pieśni kościelne – te, przy ołtarzach, intonowane były także przez uczestniczące w uroczystości Chór Prymasowski oraz Chór im. św. Ojca Pio.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.