|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

W 45. rocznicę papieskiej pielgrzymki

W poniedziałkowe przedpołudnie, na placu przed katedrą otwarta została objazdowa wystawa, która codziennie będzie odwiedzać inne miasta Polski – śladem pielgrzymki sprzed 45 lat.

45 lat temu, 3 czerwca 1979 roku do Gniezna przyjechał papież Jan Paweł II. Pielgrzymka głowy Kościoła katolickiego rozpoczęła się dzień wcześniej i przez wielu historyków uważana jest za jeden z wielu przełomowych momentów w nowożytnej historii Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zorganizował wystawę, która śladem tej wizyty, codziennie gościć będzie w miastach, które odwiedził papież.

Zgodnie z tym, 3 czerwca br. przed katedrą pojawiła się wystawa oraz samochód, którym papież został przywieziony do Gniezna z lądowiska znajdującego się wówczas na błoniach w Gębarzewie. W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele IPN oraz Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Jak poinformował Instytut, pierwsza pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do ówczesnej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wzmocniła tożsamość narodową Polaków, dodała sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II, padające także na balkonie Pałacu Prymasowskiego inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu. Dodajmy, że to tutaj miało miejsce pierwsze w Polsce spotkanie papieża z młodzieżą.

Wystawa czynna jest tylko dzisiaj – już jutro pojawi się ona w Częstochowie, a w kolejnych dniach także w Krakowie i Nowym Targu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzyk
Jerzyk
04/06/2024 11:52

Piękne wspomnienia!

kabat
03/06/2024 23:00

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie 03 04 06 1979 r
https://www.youtube.com/watch?v=qjXx5LMuMXY&t=127s

Krzysztof
Krzysztof
03/06/2024 16:30

Byłem tam

Indi
Indi
03/06/2024 13:33

A władz miasta na otwarciu wystawy zabrakło! Ogólnopolska promocja Gniezna – miasta żywej historii, szczególnie przed zbliżającą się rocznicą koronacji królewskich, szwankuje.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.