|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wystawa o historii ubezpieczeń społecznych w Polsce przyjechała do Gniezna

W Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium pojawiła się wystawa zorganizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, opowiadająca o opiece ubezpieczeniowej na przestrzeni dekad.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od jakiegoś czasu prezentuje w kraju wystawę zatytułowaną „Rzeczpospolita ubezpieczonych. Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce”. Jest ona poświęcona historii ubezpieczeń społecznych na ziemiach polskich.

Z wystawą można się zapoznać w dniach 14 – 23 czerwca w holu budynku B Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium (L. Okulickiego 3a, naprzeciw stadionu żużlowego). Jest to jedyna okazja do obejrzenia wystawy na terenie naszego powiatu. Wstęp jest bezpłatny.

Jak informuje ZUS, na wystawie znajdują się materiały ilustrujące proces powstawania polskiego systemu ubezpieczeń społecznych (był to jeden z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie tego typu), działalność ZUS od momentu jego powstania w 1934 roku (oprócz działalności stricte ubezpieczeniowej jak pobieranie składek i wypłata świadczeń ZUS prowadził zakrojone na szeroką skalę akcje edukacyjne, prozdrowotne, a także… budowlane) poprzez okres II wojny światowej (dokumenty świadczące o bohaterstwie pracowników ZUS, ofiarnie wykonujących swoje obowiązki oraz wspierających osoby represjonowane przez okupanta, czasem płacących za to życiem), lata powojenne (włącznie z okresem, kiedy ZUS… nie istniał), aż do chwili obecnej.

Do stworzenia ekspozycji wykorzystane zostały materiały pochodzące z archiwum Zakładu oraz z prywatnych zbiorów obecnych i byłych jego pracowników, a także z rozmaitych archiwów instytucji kulturalnych i zasobów państwowych. Dzięki temu rozwój systemu ubezpieczeń społecznych ukazany został na tle najważniejszych wydarzeń i istotnych przemian społecznych i politycznych, jakie przechodziła Polska.

Ekspozycja składa się z dwudziestu dwóch tablic. Materiały, które nie zmieściły się na wystawie wykorzystane zostały w publikacji zatytułowanej „RZECZPOSPOLITA UBEZPIECZONYCH Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce” (dostępne na stronie ZUS). Stanowi ona naturalne uzupełnienie ekspozycji.

Wystawa jest realizowana na podstawie zawartej umowy o partnerstwie między GSW Milenium z ZUS-em.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.