W miniony wtorek strażacy z Gniezna oraz kilku jednostek ochotniczych, wzięli udział w szkoleniu z zakresu zabezpieczania uszkodzonych instalacji gazowych. W takich sytuacjach trzeba działać sprawnie i ostrożnie.
Takie sytuacje zdarzają się sporadycznie i przeważnie podczas prowadzonych prac ziemnych, choć życie pisze różne scenariusze. Dlatego należy być przygotowanym, ponieważ przerwany gazociąg to nie tylko brak dostawy do odbiorców, ale także spore zagrożenie dla zamieszkujących w rejonie jego wystąpienia. Dlatego strażacy, podnosząc swoje kompetencje, ćwiczyli z zakresu prowadzenia działań na tego typu instalacjach.
Szkolenie odbyło się 18 czerwca z udziałem 40 strażaków z Gniezna oraz Witkowa, Niechanowa, Zdziechowy i Mnichowa. -W części teoretycznej uczestniczący w ćwiczeniach strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego mieli okazję zapoznać się z tematyką dotyczącą gazu ziemnego zaprezentowaną przez przedstawicieli firmy Polska Spółka Gazownictwa Oddział w Poznaniu RDG Gniezno p. Andrzeja Wojciechowskiego oraz p. Macieja Stupczyńskiego. Przedstawiono m.in charakterystykę gazu ziemnego, podział rurociągów ze względu na maksymalne ciśnienie robocze, klasy lokalizacji gazociągów, strefy kontrolowane. Ponadto przedstawiono funkcjonujący schemat sieci gazowej dystrybucyjno-przesyłowej, lokalizację stacji redukcyjno-pomiarowych, zagrożenia występujące ze strony infrastruktury gazowniczej, a także najczęstsze przyczyny awarii gazociągów – informuje mł. bryg. Łukasz Michalak, zastępca KP PSP Gniezno.
Następnie uczestnicy w garażu gnieźnieńskiej jednostki obejrzeli wyposażenie Pogotowia Gazowego oraz sposoby zaciskania rur przesyłających gaz, przy czym testowano także możliwość wykonania tego zadania za pomocą narzędzi hydraulicznych.
Dalsza część szkolenia odbyła się w stacji redukcyjno-pomiarowej w Piekarach koło Gniezna: – Tam strażacy mogli zapoznać się z urządzeniami jakie się znajdują w tego typu obiektach, a także zagrożeniami stwarzanymi przy ewentualnym uszkodzeniu instalacji czy też zagrożeniami stwarzanymi przez instalacje pomocnicze takie jak np. instalacja nawaniania gazu.
Szkolenie na pewno przyczyniło się wydatnie do podniesienia wiedzy wśród strażaków, a co docelowo ma przyczynić się do polepszenia umiejętności w przypadku wystąpienia tego typu zagrożeń.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.