W Gnieźnie otwarte zostało muzeum sprzętu komputerowego i konsol. Ta prywatna inicjatywa na pewno jest okazją do wspomnienia gier, przy których spędzało się długie godziny.
„Stare Dobre Retro” to interaktywne muzeum starego sprzętu komputerowego oraz konsol. Inicjatywa, która zagościła w pasażu przy ul. Moniuszki w Gnieźnie, na pewno spodoba się każdemu, kto w latach 80. i 90. grywał przy wykorzystaniu najróżniejszych modeli od Atari po inne egzemplarze komputerów „wzwyż” lub też wymieniał się kartridżami, oferującymi najróżniejsze rozrywki na konsolach.
Ale gry to nie wszystko, bo elementem nadrzędnym nad zabawę był sprzęt, który oferował ówczesny rynek i umożliwiał korzystanie z tej rozrywki. Ponad 30. lat temu te możliwości były, patrząc z dzisiejszej perspektywy, mocno ograniczone i moc ówczesnych komputerów mieści się dzisiaj w telefonie, jeśli nie w zegarku. Wówczas jednak każdy cieszył się z wprowadzania różnych nowinek, jak gry wieloosobowe czy grafika 3D. Toteż nic dziwnego, że wiele osób powraca do tamtych gier z sentymentem – są nierzadko dostępne w trybie online, ale… to nie to samo. Teraz jest także możliwość, by w tym nowym miejscu poznać tamten sprzęt i te możliwości – lub też powrócić, niczym w wehikule czasu, do lat swojej młodości.
Samo muzeum powstało z pasji do retro i chęci podzielenia się tymi zainteresowaniami z innymi. Poza eksponatami można pograć, poznać budowę urządzeń i zasady działania. W planach jest również organizowanie ciekawych zajęć i wydarzeń, w ramach których będzie można zagłębić się w retro-świecie.
Samo muzeum, otwarte w pasażu ul. Moniuszki, będzie dostępne co tydzień w sobotę, w godzinach od 10 do 18. Więcej informacji można znaleźć na stronie społecznościowej Stare Dobre Retro.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.