|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

„Strategicznie” o kulturze

W miniony poniedziałek odbyły się konsultacje społeczne w sprawie Strategii Kultury Miasta Gniezna na lata 2024 – 2028.

Dla wielu taki dokument nic nie wnosi do życia, nawet nie tyle kulturalnego, co ogółem codziennego. Dla urzędników i różnych instytucji czy organizacji wpisanych w jego treść – daje to sporo. Strategia jest w wielu przypadkach albo wymogiem formalnym przy ubieganiu się o dofinansowania, albo też podnosi znaczenie tego czy innego towarzystwa, działającego w kulturze. I właśnie dlatego przez ostatnie dwa miesiące był on poddawany uwagom w formie elektronicznej i papierowej, a obecnie odbyło się spotkanie, by to omówić. 

Spotkanie odbyło się w Starym Ratuszu, a znaczenie samej strategii przybliżył zastępca prezydenta Łukasz Muciok. Jak wskazał, pozwoli on na doprecyzowanie, w jakich kierunkach powinno iść Miasto w zakresie jej realizacji. Następnie wszystkie złożone do tej pory uwagi przedstawił Wiktor Koliński z Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki.

Strategia Kultury Miasta Gniezna zawiera zestaw najważniejszych, cyklicznych wydarzeń z kalendarza kulturalnego, a także zestawienie ww. instytucji oraz organizacji, które się angażują w działalność. Toteż rozpiętość tematyczna całego dokumentu jest obszerna, a ta wielowątkowość sprawiała, że każdy mógł być zainteresowany innym aspektem poruszanym w jego treści. Uwagi więc dotyczyły wielu różnych spraw, od formy realizacji niektórych przedsięwzięć, poprzez sposoby promocji aż do dodania nowych punktów stycznych z kulturą. 

Z uwagą w trakcie spotkania spotkała się propozycja nowego amfiteatru. Trudno jednak rozważać taki pomysł, skoro na terenie Gniezna istnieją dwa, z czego jeden w CK eSTeDe użytkowany kilkanaście razy w roku i drugi w Instytucie Kultury Europejskiej, o którego istnieniu wielu gnieźnian nawet nie wie. 

Inna wymiana zdań dotyczyła wyznaczenia celów działania, a także niewystarczających środków na kulturę – w tym braku przejrzystości w przyznawaniu środków z budżetu miejskiego. Wskazano tu na brak punktacji czy argumentacji, kto i dlaczego dostał pieniądze, a ktoś inny nie. 

Uwagi można jeszcze przesyłać do piątku 23 sierpnia na adres: wiktor.kolinski@gniezno.eu – tekst strategii dostępny jest pod tym linkiem (kolorem czerwonym zaznaczono pierwsze złożone uwagi, a niebieskim dodane po spotkaniu w Ratuszu).

W dalszej kolejności dokument zostanie skierowany do Komisji Promocji, Kultury i Turystyki, po czym zostanie przyjęty pod głosowanie na wrześniowej sesji Rady Miasta. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
20/08/2024 17:58

Bez zwyczajnej nauki kultury w szkole, ta cała STRATEGIA KULTURY nic w Gnieźnie nie zmieni ! Pozostanie plikiem papieru nie mającym żadnego znaczenia. Bo kultura, o której w tym dokumencie wspominacie potrzebuje przede wszystkim odbiorców. A odbiorców tych należy kształcić już w szkole. Dawniej młodzież jeździła do Opery, Operetki, Na Pro Symfonikę do Filharmonii. A dzisiaj ???? Dzisiaj jest tylko….. kłótnia o pieniądze. Kultura o której piszecie w „strategii ” potrzebuje dużych pieniędzy. A w Gnieźnie, by były pieniądze, potrzebny jest ciągle rozwijający się rodzimy przemysł. A tego ciągle w Gnieźnie brakuje . Nie ma silnego przemysłu. Nie ma więc kultury, bo nie ma sponsorów.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.