|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Park Miejski do rewitalizacji. Najpierw projekt

źródło: dokumentacja przetargowa

Pozostawienie terenu zielonego w obecnej formie, z wymianą infrastruktury, nowymi ścieżkami, małą archiekturą oraz poprawieniem funkcjonalności – takie są założenia rewitalizacji Parku Miejskiego.

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonawcę projektu rewitalizacji Parku Miejskiego. Do załączników dodano także program funkcjonalno-użytkowo oraz założenia, jakie przewiduje się na terenie tego najstarszego gnieźnieńskiego zieleńca – uwzględniają one założenia konserwatorskie oraz walory estetyczno-historyczne tego miejsca.

Zgodnie z założeniem, projekt ma służyć ochronie i zachowaniu przyrody z rozwojem infrastruktury obecnej na terenie parku. W ramach tego ostatniego trwają już prace przy pogłębianiu stawów, które mają w przyszłości być przeznaczone retencji wód opadowych. Wykonane mają zostać m.in.:

  • rozbiórka schodów od ul. Sobieskiego i budowa nowych wraz ze zjazdem dla rowerów i wózków
  • rozbiórka kamiennej kaskady i dwóch grot
  • rozbiórka stalowej altany (pagody) i postawienie nowej
  • rozbiórka schodów do altany oraz budowa nowych z wykorzystaniem istniejących materiałów
  • rozbiórka starych betonowych niecek w pobliżu kaskady
  • rozbiórka mostków i budowa nowych
  • rozbiórka wejścia głównego od ul. Sobieskiego i budowa nowego
  • rozbiórka ścieżek i budowa nowych, wykonanych z nawierzchni mineralnej ze stalowymi obrzeżami (jak w dotychczasowych zrewitalizowanych parkach)
  • budowa drewnianej kładki nad fragmentem ścieżek w północnej części parku – w rejonie, gdzie dochodziło do okresowego zalewania terenu (odcinek od ul. Parkowej i Kasprowicza w kierunku ul. Sobieskiego)
  • powstanie siłowni zewnętrznej od strony al. Marcinkowskiego
  • budowa stalowej kładki nad powierzchnią torów kolejowych na całej długości nasypu
  • likwidacja starej małej architektury i zastąpienie jej nowej: ławki, śmietniki, stojaki dla rowerów, latarnie itp.
  • usunięcie pozostałości dawnego asfaltowego boiska w głębi parku – w jego miejscu powstanie toaleta publiczna oraz ogród społeczny
  • wykonanie podjazdów i zjazdów dla rowerów oraz wózków na nasyp kolejowy
  • wykonanie kolejnego przebicia w nasypie kolejowym, które będzie ułatwiało komunikację w parku
  • stworzenie kosztorysu konstrukcji związanego z usunięciem istniejącego wiaduktu i budowy nowego, szerszego

Ponadto w założeniu jest utworzenie w kilku miejscach drewnianych podestów nad drugim stawem, wykonanie licznych nasadzeń drzew i krzewów, a także budek dla zwierząt latających, utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz powstanie siłowni i fontann na stawkach. Powstaną odpływy dla wód opadowych oraz słonecznej polany.

Wykonawca projektu ma zostać wyłoniony jeszcze w tym miesiącu – będzie miał on 80 dni na wykonanie prac.

Na rewitalizację Parku Miejskiego planuje się pozyskanie środków zewnętrznych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – projekt znalazł się na liście rezerwowej w okresie realizacji do 2027 roku i z kosztorysem 25 mln złotych.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
działkowicz
11/09/2024 06:30

Wszystko OK, ale na jakiej podstawie prawnej w ub. roku ktoś wybudował dom na skrajnej działce ogrodu im. Marcinkowskiego od strony ul. Konikowo? Te ogródki to oaza zieleni, na których NIE WOLNO stawiać trwałych budynków, a w dodatku z komina tego budynku leci dym, który zanieczyszcza powietrze okolicy, uniemożliwia spacerowiczom parku korzystanie z jego uroków i przeszkadza innym użytkownikom ogródkówz wypoczynku? Nadto przy rewitalizacji parku należy zamknąć możliwość wjeżdżania na jego teren samochodów, których właściciele regularnie rozjeżdżają aleję parkową. Jeżeli Miasto nie porządkuje tej sprawy przy okazji rewitalizacji, to wszystkie prace przywracające parkowi pierwotne znaczenie będą psu na budę warte!

emeryt
emeryt
11/09/2024 21:36
Odpowiedź  działkowicz

Popieram i tez zadaję pytanie, kto wydał i na jakiej podstawie zezwolenie na ten murowany dom z dymiącym kominem w dzielnicy, w której gnieźnianie mają zażywać świeżego powietrza???

olaboga
olaboga
09/09/2024 08:10

Projekt wygląda bardzo obiecująco. Oby podwykonawcom się ręka nie osmyknęła przy wycince zdrowych drzew 🙂

Benedykt
Benedykt
08/09/2024 14:45

Dobrze było by, aby włodarze pomyśleli o remoncie nawierzchni jezdni ulic: Warszawska, Dąbrówki, łączących się z rynkiem – pokrytych brukiem, który jest nierówny i wybity. Jazda samochodem po tych odcinkach jezdni jest doznaniem hartcorowym.

Bea
Bea
07/09/2024 01:09

Powrócić do wyglądu parku, z przełomu wieków i na podstawie wyglądu, z istniejacych pocztówek.

Obserwator
Obserwator
06/09/2024 21:57

Nareszcie coś sensownego, jestem za!!! Tylko żeby nie było tak jak z „parkiem” linowym, który parkiem nie jest.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.