Teatr im. A. Fredry, który w ostatnim czasie pozostaje na językach wielu osób związanych ze środowiskiem kultury, wydał kolejne oświadczenie w sprawie całej sytuacji.
Tydzień po publikacji artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym pojawiły się mocne zarzuty wobec aktora Rolanda Nowaka, a zarazem także wobec dyrektorki gnieźnieńskiego teatru (i prywatnie jego żony) Joanny Nowak, w środowisku aktorskim oraz miłośników teatru rozgorzała dyskusja. W sprawie pojawia się mobbing, zastraszanie, a nawet przemoc fizyczna, którym druga strona przeciwstawia szkodzenie wizerunkowi teatru, dyrekcji oraz chęć wpłynięcia na zmiany personalne poprzez medialną nagonkę. Od tego czasu do tematu odnoszą się publicznie różne osoby, które mają swoje spojrzenie na tę sprawę.
Dzisiaj Teatr im. A. Fredry postanowił wydać kolejne oświadczenie po ubiegłotygodniowym. Jak wynika z jego treści, wspomniany aktor zawiesił tymczasowo aktywność w nowych rolach, a teatr zamierza kontynuować swoje przygotowania do kolejnych spektakli.
– W związku z nasilającymi się publicznymi atakami, groźbami (w tym również użycia przemocy fizycznej) oraz medialną krytyką skierowaną wobec Rolanda Nowaka, informujemy, że aktor podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu się od nowych przedsięwzięć artystycznych. Decyzja ta wynika zarówno z chęci ochrony wizerunku Teatru, ale także samego aktora przed nieuzasadnionymi atakami, oskarżeniami i hejtem. U jej podstaw leży również konieczność odpowiedzi na kolejne pomówienia kierowane pod adresem Rolanda Nowaka. Teatr Fredry kontynuuje przygotowania do najnowszej premiery zgodnie z planem. Teatr Fredry wskazuje również, iż jego zespół nie godzi się na manipulowanie faktami ani rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w przestrzeni publicznej, które godzą w dobre imię Teatru – poinformowano dzisiaj na stronie Teatru im. A. Fredry.
Ponadto Teatr im. A. Fredry opublikował dwa pisma, które zostały skierowane do Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz autorki tekstu w GW, Marty Danielewicz. Treści ww. listów zostały zamieszczone poniżej:
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
A piramidy to niby co? „Upiększanie” miasta za nasze pieniądze? Teatr to nie prywatny folwark, to instytucja najwyższej kultury, która powinna liczyć się z odbiorcami tej sztuki. W dzisiejszych czasach teatry stały się sceną różnych „widzimisię” ich kierownictwa i nieakceptowanych udziwnień. A widzowie czekają na klasykę w najlepszym i tradycyjnym wydaniu autorów wysokiej klasy, a także wykonaniu aktorów najwyższej klasy.
A jak jest, każdy widzi……………………