W ramach cmentarza komunalnego, który to Miasto chce zrealizować przy ul. Powstańców Wielkopolskich, mają pojawić się także miejsca grzebalne dla zwierząt.
Do 2029 roku na terenie pomiędzy ul. Powstańców Wielkopolskich a doliną Jeziora Świętokrzyskiego, ma powstać cmentarz komunalny. Tyle wynika z ustaleń umowy, jaką Miasto Gniezno podpisało 5 lat temu z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, który dysponował tym gruntem.
Od kilku też lat Miasto posiada koncepcję cmentarza, ale wbrew zapowiedziom z 2018 roku, nie została ona zaprezentowana. Teraz zaczynają zbliżać się terminy, gdyż zgodnie z umową, Miasto musi zrealizować zadanie do 2029 roku.
Miasto przejęło już część terenu pod przyszły cmentarz o powierzchni kilku hektarów, który – w założeniu – ma mieć formę parkową. – Kolejnym etapem będzie przyjęcie uchwały o utworzeniu cmentarza, bo tak wymaga procedura. Będzie to poprzedzone opinią Sanepidu i dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do prac projektowych. Na dziś dysponujemy wstępną koncepcją cmentarza – przekazała zastępczyni prezydenta Joanna Śmigielska. Jak dodała, w planie są kolumbaria, pochówki trumienne, ale także tzw. ekologiczne.
Część cmentarza ma być też przeznaczona dla czworonogów: – Koncepcja cmentarza, którą dysponujemy, przewiduje również miejsca grzebalne dla zwierząt – dodała zastępczyni prezydenta.
Jak przekazano, Urząd Miejski nie posiada (oficjalnie) kosztu powstania ww. cmentarza, ale już w poprzednich latach mówiło się o kilku milionach złotych. Pomysł powstania piątej nekropolii na terenie Gniezna jest też krytykowany przez część radnych opozycyjnych wskazujących, że na dotychczas istniejących cmentarzach wciąż są miejsca grzebalne.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
A czy psy, koty i inne zwierzęta będą chowane w trumnach, czy będą przed pochowaniem poddane kremacji? Jak to będzie wyglądać prawnie, czy będą jakieś akty śmierci i kto to będzie sprawdzał, bo chyba jakaś kontrola musi być.
W Gnieźnie na istniejących czterech cmentarzach jest aktualnie około 5 tysięcy miejsc do pochowania. Taka sytuacja utrzyma się przez długie lata, bowiem istnieje tzw. rotacja miejsc przeznaczonych do pochówków i po 20 latach można w tych samych miejscach pochować drugą osobę, a groby tzw. głębinowe nie maja tej karencji i w nich nie musi nawet minąć 20 lat od ostatniego pochówku. Gniezno się wyludnia, będzie potrzeba coraz mniej miejsc także na cmentarzach. Innym aspektem jest fakt, że coraz więcej odbywa się kremacji, co powoduje, że tych miejsc potrzeba znacznie, ale to znacznie mniej. Zatem kto wpadł na taki szalony pomysł urządzania niepotrzebnego Gnieznu kolejnego piątego cmentarza, którego organizacja pociąga za sobą niebotyczne koszty? Czy jest to inwestycja w obecnej chwili dla naszego miasta najważniejsza? Popatrzmy na nasze ulice, chodniki i wiele innych zaniedbanych miejsc. Dlaczego w tej kwestii tak mało się mówi o oczyszczaniu miasta z bałaganu, brudu, konieczności porządkowania przez lata zaniedbanych obiektów? Powtarza się co roku, że brakuje na to pieniędzy, a szastać się chce na inwestycję Gnieznu w obecnej chwili całkowicie zbędną! Nadto utworzenie nowej nekropolii pociągnie za sobą zarastanie i zaniedbanie istniejących cmentarzy, bowiem, pochówki w znacznej części zostaną przeniesione na nowy cmentarz, natomiast brak dopływu pieniędzy na stare cmentarze spowoduje ich kompletną degradację. Przykładem może być Września, Ostrów Wlkp. i inne miasta, w których doszło do dzikiego zarastania cmentarzy, a parafie nie były w stanie udźwignąć kosztów ich utrzymania i po latach władze widząc swoje błędy zdecydowały się na ponowne „otwarcie” tych cmentarzy, Powie ktoś, ze teren pod nowy cmentarz został nam podarowany, ale tylko w sytuacji wykorzystania go na taki cel. Nie bardziej mylnego. Miasto nie jest zobowiązane do brania takich darmowych prezentów, którym stawia się kosztowne warunki w przyszłości. Miejsce to na pewno znajdzie nabywców wśród gnieźnian chcących budować swoje domki i oni na pewno chętnie zapłacą za każdy kawałek tej ziemi. Poza tym, ul Powstańców Wlkp. jest już coraz bliżej centrum. Sytuowanie cmentarza w tym miejscu jest nieprzemyślane i zamyka drogę rozwoju miasta w tamtym kierunku. Zatem proponuję władzy miasta i radnym dokładne przeanalizowanie sprawy i wycofanie się z tej niepotrzebnej i obciążającej nasze miasto wysokimi kosztami inwestycji.
Lepiej chodniki i ulice naprawiajcie. To nie czasy na igrzyska i inne pierdoły.
Ludzkie szczątki na psim cmentarzu! Komu w tym urzędzie pokręciło się w głowie? A dlaczego milczy biskup? Chyba czyta te wiadomości?
Znając życie, to słyszymy kolejne obiecanki. Cmentarza komunalnego i tak w Gnieźnie nie będzie, bo jego budowa nie została ujęta w budżecie Miasta Gniezna na ten i na kolejny 2025 rok. Za to będą w Gnieźnie….. autobusy elektryczne ! . Może one są kupowane właśnie po to, by zawozić ludzi nowa linią autobusową na nowy cmentarz komunalny i na nowe ogródki działkowe ! W ramach przetarcia nowego szlaku .
komuś tam czegoś brakuje w głowie tak tylko w po,psl,2050 no i czrwonym
Miasto tonie w dlugach,potrzebach i balaganie,a oni o psim cmentarzu dyskutują!
I znowu będzie problem z grobami, bo teren, na którym ma powstać cmentarz jest pofalowany jak fale Dunaju. Wszyscy widzą, jaki problem jest z grobami usytuowanymi na cmentarzu św. Krzyża, gdzie groby sa na skarpach, nawet bez możliwości dojścia do nich, no i teraz szykuje się to samo. No i te psy i koty na wspólnym cmentarzu z ludźmi, to okropne!
Świat zwariował,brak słów
Czyli skoro cmentarz komunalny to i psy można zaraz obok chowac…to aż nie wiadomo jak skomentować…zero szacunku dla ludzi, jeżeli cmentarz dla zwierząt to w innym miejscu, kto to planował…?
uważam ,że świetna koncepcja!oby tylko jeszcze zrobić solidne chodniki aby dojść na pieszo do cmentarza bo narazie to ulica Powstańców chyba zapomniana przez włodarzy jest….
„Organizowanie uroczystych pochówków ulubionych zwierząt to skutek powolnej utraty wiary w „ciał zmartwychwstanie”. Można kochać zwierzęta; nie powinny one jednak być przedmiotem uczuć należnych jedynie osobom” – podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego.
cmentarz KOMUNALNY, co ma do rzeczy katechizm??
To sobie dziecko poczytaj katechizm kościoła katolickiego i nie pisz publicznie głupot.
Bardzo się z tego powodu cieszę, zarówno z formy parkowej cmentarza jak i z cmentarza dla zwierząt. Krok w cywilizacji.
Kobieto (Alicjo), Najpierw podszkolić się trzeba w tym, co oznacza słowo cywilizacja. A my, tutaj w Polsce jesteśmy cywilizację łacińską, którą uważa się za najdoskonalszą z istniejących cywilizacji i w której jednostka ludzka znajduje najpełniejszą realizację, Nasza cywilizacja łacińska kształtowała się w okresie średniowiecza, a najważniejszym czynnikiem ją tworzącym był Kościół Katolicki, czy się tobie to podoba, czy nie.
Ciekawi mnie ,jak będzie wyglądał dojazd do cmentarza. Obecnie przy natezeniu ruchu w godzinach szczytu wyjazd z Powstanców jest tragiczny. Tym bardziej coraz częściej ulicą tą jeżdżą TIR-y.
To dopiero skandal. Cmentarz dla ludzi w łączności z cmentarzem dla zwierząt? Nie mam nic przeciwko zwierzakom, ale łączenie tych dwóch nekropolii uważam za wysoce niestosowne i skandaliczne. Od pewnego czasu nie tylko w Polsce staje się modne uczłowieczanie zwierząt, poprzez nadawanie im imion świętych, nazywanie ich „synkami lub córeczkami’. Ludzie przypisują zwierzętom często cechy ludzkie, ba, nawet niejednokrotnie słyszy się, jak „zatroskana” dama woła swojego pupila mówiąc do niego „chodź do mamusi”. To jest bardzo zły kierunek, niezgodny zresztą z wyznawaną przez większość Polaków wiarą katolicką.
to kiepska ta wiara
Pochówek ekologiczny, zgłaszam się. Bardzo dobre rozwiązanie.
TO MAŁO ISTOTNE, CZY NA POZOSTAŁYCH CMENTARZACH SĄ JESZCZE MIEJSCA GRZEBALNE, CZY NIE !! Najważniejszy jest problem skomunikowania rozsądnego tego miejsca (przy ulicy Powstańców Wielkopolskich), z resztą Miasta Gn9iezna !!!. Ktoś sobie w naszym Urzędzie Miasta wyobraża, jak długo będą oczekiwać kierowcy samochodów chcący wyjechać z ulicy Powstańców Wielkopolskich na ulicę………. Kłeckowską !!
Proszę pana, własnie, że jest istotne, czy na pozostałych cmentarzach sa wystarczające dla Gniezna miejsca grzebalne, bo uruchomienie nowego cmentarza kosztuje miliony złotych, a takie pieniądze sa raczej potrzebne dla żywych mieszkańców Gniezna, bo potrzeb choćby w samym centrum są setki na duże kwoty, których wiecznie brakuje!