Teoretycznie zostało 8 lat na to, by całkowicie wyeliminować obecność materiałów zawierających azbest z naszego otoczenia. Wniosków o dofinansowanie nie brakuje, ale wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia.
Od lat Powiat Gnieźnieński, wraz z dotacjami od samorządów gminnych i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, usuwa wyroby zawierające azbest. To dachy kryte eternitem, pokrycia elewacji czy inne materiały, które znajdują się w tzw. wolnej przestrzeni. Materiał, który dekady temu uważany był za trwały i wytrzymały, od lat jako niebezpieczny jest usuwany na składowiska – pomagają w tym dotacje.
Powiat Gnieźnieński pilotuje ten projekt od 2008 roku i przez ten czas usunięto z naszego rejonu prawie 10 tys. ton materiałów azbestowych. Pozostało ich jeszcze około 22 tys. Przynajmniej szacunkowo ustalono, że w naszym regionie było ich na początku 32 tys. ton.
Program zakłada wsparcie przy demontażu i utylizacji materiałów. Zadania te są w całości sfinansowane i realizowane przez specjalistyczną firmę, która usuwa ww. azbest w bezpieczny sposób. – W tym roku, do właściwych urzędów gmin wpłynęło kolejnych kilkaset wniosków, z których do tej pory rozpatrzono ich już trzysta pięćdziesiąt. To blisko trzysta pięćdziesiąt ton unieszkodliwionych odpadów. Szacujemy, że zabezpieczone środki, w łącznej kwocie ponad 430 tys. zł, pozwolą na usunięcie łącznie około 800 ton azbestu – przekazał starosta Tomasz Budasz. Od 2008 roku program pochłonął już 4,5 mln złotych, z tego dotacja WFOŚiGW – 3,2 mln, Powiat – 272 tys. złotych i budżety gmin – 890 tys. złotych.
Jak informuje Starostwo, ze względu na to, iż w bieżącym roku limit pomocy de minimis w rolnictwie skończył się w dniu 2 sierpnia, podczas tegorocznej akcji nie można było niestety zrealizować wniosków osób prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem oraz obrotem produktami rolnymi. Być może, w przyszłym roku limit ten zostanie zwiększony i pojawi się w ten sposób szansa udzielenia dotacji również i tym podmiotom.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.