W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski zaprezentowany został nowy sprzęt, który został zakupiony na potrzeby implantacji endoprotez stawu kolanowego. Urządzenie ma zapewnić ich długie użytkowanie u pacjentów, którzy niekiedy do tej pory musieli liczyć się z różnymi niedogodnościami.
Fachowym słownictwem, robot CORI umożliwia „wizualizację śródoperacyjną i planowanie z wykorzystaniem modelu przestrzennego operowanego stawu w połączeniu z inteligentnym narzędziem do obróbki kości podczas zabiegów implantacji endoprotez stawu kolanowego”. Mówiąc językiem prostszym – urządzenie pozwala odkryć sposób funkcjonowania stawu i tak doprecyzować implant, by służył długo, a pacjent nie miał konieczności odbywać kolejnych wizyt w celu jego korygowania.
– Na chwilę obecną będzie służyć do przeprowadzania operacji protezoplastyk stawów na tę chwilę kolanowych, a w przyszłości biodrowych i ramiennych – przekazał Jędrzej Gierszewski, p.o. ordynatora Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu i jak dodał: – Skraca to czas operacji, uniemożliwia popełnienie błędu ludzkiego, pozwala lepsze planowanie operacji i pozwala na lepsze oszacowanie skutków operacji. Pacjenci zyskują przez to szybszy powrót do zdrowia, mniejszą resekcję kości i tkanek miękkich, szybszą rehabilitację i szybszy czas operacji.
Koszt urządzenia wyniósł 2,7 mln złotych i pochodzi z czynnego kredytu na niezbędne zakupy, który posiada gnieźnieńska lecznica. Teraz jeszcze personel będzie przechodził szkolenie. Obecnie w Szpitalu wykonuje się od 120 do 160 operacji kolan rocznie, ale zamierzenia są takie, że będzie to dwa razy tyle.
Docelowo w planie jest także, żeby Szpital Pomnik Chrztu Polski stał się miejscem, w którym kształcone będą kolejne kadry z innych jednostek w kraju: – Powstanie tu centrum szkoleniowe w zakresie robotyki endoprotez kolana – na razie. Będzie to obszar duży, ponieważ Gniezno jest dobrze położone i jesteśmy centralnie położeni, więc dość łatwo jest tu dojechać z całego kraju. Firma zdecydowała, biorąc pod uwagę nasze warunki lokalowe, a więc nowoczesny blok operacyjny, salę konferencyjną i młody zespół, który już prowadził szkolenia, że taka aparatura po przygotowaniu może szkolić innych lekarzy w robotyce – przekazał Mateusz Hen.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Dzień dobry. Bardzo ciekawy artykuł I dobra informacja dla mnie ponieważ mnie może a nawet prawdopodobnie czeka proteza stawu kolanoweo. Jestem po poważnym urazie stawu kokanowego tj.zlamanie zmiażdżeniowe klyćca bocznego piszczeli . Złamanie w 2004r, mam teraz 45 lat i jak narazie kolano funkcjonouje chociaż już początek zwyrodnienie już jest.
Chciałbym się dowiedzieć jakie są koszty u Państwa protezy myśląc już o przyszłości.
Jestem po operacji kolana okazuje się że mam kłopotu ze mam kłopotu z rzepką jaka jest szansa poprawy
Te roboty to na razie chwyt marketingowy. Podnoszą koszt zabiegu, niekoniecznie skracają jego czas. Jest kilka modeli tych robotów, różnych firm. W USA tylko 25% protezoplastyk jest wykonywanych z użyciem robotów. To też o czymś świadczy. Roboty kojarzą się z filmami typu Terminator, a tak naprawdę to zaawansowane ramię robotyczne połączone z nawigacją komputerową. Wymaga to udziału chirurga, odpowiedniego za programowania tego robota. Stwierdzenie, że wyklucza to błąd ludzki, jest sporym nadużyciem. Poczekamy zobaczymy, jak się sprawdzą. I jak się to ma do wydłużajacych sie kolejek z powodu braku finansowania przez NFZ nadwykonań w protezoplastyce.
Miałam operacje kolana robotem Cori , ortopedzi wspaniali a ja chodze tańczę I każdego dnia cieszę się dobrym zdrowiem.Pozdrawiam życzę zadowolonych pacjetow .
Moja mamę operowali na ortopedii doprowadzili by ją do śmierci poza tym ze dostala bakterie w rane to zaglodzili by ja na śmierć; zapalenie trzustki i inne powiklania Nie polecam nikomu tego Szpitala !!!Opieka broń się dostała po 4 dniach odleżyny masakra!!!
Od kiedy można zapisywać się na operacjr
A ja mam bark do wymianyi jak długo muszę czekać?.
Brawo! Wspaniala wiadomosc,nalezy sobie i panstwu zyczyc,zeby na zabiegi nie czekac latami.Gratuluje i zycze sukcesow zawodowych.Pozdrawiam,potencjalny w zyczeniach pacjent
Gratuluję..Będę miała operacje w Nowym Tomyślu…chyba starym sposobem.
Jestem po operacji kolana przy użyciu takiego robota o nazwie ROSA,to podobny robót,w jednym z takich centrów robotyki./celowo bez nazwy/.Mija już 3 mies.od operacji i sama operacja owszem nie boli,implant wierzę,że dobrze osadzony.Ale chyba samo wykończenie po operacji nie najlepsze.Bo kolano spuchnięte,były krwiaki,trudno ćwiczyć jak kolano boli.Pomimo rehabilitacji od razu po operacji kolano nie zgina się do końca,był też stan zapalny,antybiotyk.Nie ja jedna z czymś takim się spotkałam bo znam takie osoby z podobnym problemem i ,z poprawką pooperacyjną.Zrezygnowałam z bardzo dobrej kliniki i tradycyjnej operacji na korzyść tej robotem.Chyba to nie była dobra decyzja.
„Oni” zrobili swoje, pouczyli się, a potem adieu. Czekanie na reha ilitację, ból twòj.
Żaden robot o żaden specjalista nie zrobi z 80-latka młodego harcownika!
A co z gnieźnieńską PORODÓWKĄ ??? Jej istnienie w Gnieźnie nie jest zagrożone ? Będą dalej pieniądze na jej funkcjonowanie ? Co na ten temat myśli MINISTER ZDROWIA ??
Leszczyna polonistka myśli,aby zlikwidować,bo ma być tylko w miastach wojewódzkich!!! Cały ten nierząd nadaje się do dymisji ,szczyt jego możliwości i kompetencji to pilnowanie i czyszczenie miejskich szaletów
Odezwał się czyściciel miejskich szaletów.
Panie MAZ, może zostanie Pan przy ortopedii bo widziałem, że ostatnio Pan o kuli chodzi a mężczyzni jakoś tak na razie w ciążę nie zachodzą.