Po raz pierwszy Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego obecnej kadencji przygotował swój budżet na kolejny rok funkcjonowania tego samorządu.
Co prawda wciąż projekt budżetu powiatu na 2025 rok nie jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej, ale już przedstawiono jego założenia. Przede wszystkim dochody założono na poziomie 286 mln 916 tys. złotych przy 292 mln 447 tys. złotych wydatków – zakłada się, że te pierwsze będą wyższe od tegorocznych o 18%, podczas gdy wydatki o 15% w stosunku do tych z mijającego roku.
Na inwestycje planuje się przeznaczyć około 36 mln złotych, które są podzielone na określone kategorie i poszczególne zadania – niektóre z nich planowane są pod kątem dofinansowań, jak np. drogi. Na nich to planuje się dokonać różnych inwestycji, mniejszych i większych, na w sumie 30 km odcinków.
– Łącznie około 30 km dróg w różnym systemie: przebudowa, nakładki, ścieżki rowerowe, chodniki chcemy wykonać w 2025 roku. Dla porównania około 14 kilometrów, czyli taką „mniejszą połowę”, wykonamy w 2024 roku. Co ważne, większość tych dróg wykonamy we współpracy z samorządami gminnymi – mówił starosta Tomasz Budasz.
Jak dodał, Powiat Gnieźnieński złożył dwa projekty na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Dróg Lokalnych, na rozstrzygnięcie których trzeba wciąż jeszcze czekać:
W obszarze usług przeznaczonych zostanie 12 mln 963 tys. złotych ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – przeznaczone zostaną na wsparcie działań w zakresie informatyzacji geodezji (więcej informacji).
Ponadto na dział oświata i wychowanie zaplanowano 3 mln 890 tys. złotych, przy czym złożone są dwa wnioski w KPO na łączną wartość 30 mln złotych i Zarząd spodziewa się, że będą one dostępne: – W programie KPO termomodernizacji zajęliśmy 8 i 14 miejsce i liczymy, że środki te uzyskamy. Dzięki temu inwestycje z 3 mln 890 tys. złotych urosłyby do 30 mln złotych – mówił Tomasz Budasz. Te środki trafiłyby na cztery zadania związane z termomodernizacją: Zespół Szkół Ekonomicznych, hala sportowa II LO wraz z łącznikiem (oba: 8,6 mln złotych) oraz SOSW nr 2 w Gnieźnie i SOSW w Kłecku (oba: 16 mln 329 tys. złotych).
Ponadto w obszarze ochrony zdrowia przewiduje się środki na poziomie 6,6 mln złotych, a w ramach KPO oczekuje się na trzy złożone wnioski o łącznej wartości 19,4 mln złotych. Z tych oczekuj się na 3,5 mln złotych na termomodernizację starego gmachu szpitala (budynek B), zakup sprzętu medycznego dla poradni specjalistycznych (2 mln zł) oraz doposażenie szpitala w sprzęt (13,9 mln zł).
W tym samym dziale dotyczącym ochrony zdrowia przewidziano 1,9 mln złotych na rozbudowę i modernizację Domu Pomocy Społecznej, która już trwa – w 2025 roku przewidziano budowę windy.
Wśród zadań „miękkich” planuje się 2,5 mln złotych:
Jak przekazał starosta, Zarząd nie planuje zaciągania nowych zobowiązań długoterminowych. Zobowiązanie długoterminowe wynosi 22,2 mln złotych, co stanowi 7,74% (limit wynosi 60%).
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.