|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Wspólnie zapraszali do Gniezna na obchody rocznicowe

zdjęcie nadesłane

W Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się dziś konferencja, w trakcie której zapraszano na uroczystości z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Główne obchody z okazji tegorocznego milenium odbędą się w kwietniu, ale cały rok ma być wypełniony wydarzeniami związanymi z tym jubileuszem. Dlatego władze miasta skorzystały z gościnności Muzeum Historii Polski, by stamtąd zaprosić wszystkich mieszkańców kraju do Gniezna.

– To ważna rocznica, nie tylko dla gnieźnianek i gnieźnian, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy mogą czuć się częścią jego pięknej, tysiącletniej historii. Upamiętniając wstąpienie na tron Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta, przez najbliższe dwanaście miesięcy wspominać będziemy wszystkich tych, którzy skupieni wokół idei rodzącego się państwa polskiego, poświęcali czas i energię, byśmy dziś mogli znaleźć się w dumnym gronie krajów Europy z wielowiekową tradycją państwowości. Obchody wypełni kilkaset działań obejmujących, zgodnie z dewizą organizowanego w Gnieźnie od lat Królewskiego Festiwalu Artystycznego, sześć stanów skupienia kultury, czyli sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, literaturę oraz fotografię. Cieszę się że Pierwsza Stolica Polski, jej mieszkanki i mieszkańcy będą świadkami tak wielu ważnych, historycznych wydarzeń – powiedział Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna.

Centralnym punktem kulturalnego programu obchodów tysięcznej rocznicy koronacji dwóch pierwszych królów Polski w Gnieźnie będzie ogromne, plenerowe widowisko historyczne, które zrealizowane zostanie na Placu Świętego Wojciecha, u stóp gnieźnieńskiej Katedry. Widowisko planowane jest na dwa sierpniowe weekendy, a każdorazowo na specjalnie skonstruowanych trybunach zasiąść będzie mogło łącznie 12 000 widzów. W widowisko zaangażowani będą aktorzy i wolontariusze, w sumie ponad sto osób, a sama realizacja ma zachwycić światłem, dźwiękiem, scenografią i kostiumami, w tym elementami mappingu. Widowisko ma połączyć walor edukacyjny z rozrywkowym, ucząc w prosty, ale efektowny sposób o tym, jak wyglądały wydarzenia, które przyczyniły się do powstania Państwa Polskiego.

Odbędą się także specjalne edycje sztandarowych imprez Pierwszej Stolicy: Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata.
Nie można także zapomnieć o wydarzeniach o charakterze oficjalnym – 26 kwietnia 2025 odbędzie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a w gnieźnieńskiej katedrze planowana jest Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha. We wrześniu natomiast odbędzie się kolejny Zjazd Gnieźnieński.

Oprócz warsztatów czy wystaw historycznych w Gnieźnie przewidziana jest również m. in. specjalna edycja Festiwalu Kultury Słowiańskiej Koronacja Królewska, podczas której będzie można posmakować i poczuć klimat wczesnego średniowiecza.

– Organizacja obchodów na skalę ogólnopolską wymaga sporych nakładów finansowych, organizacyjnych i logistycznych – dlatego też mocno pracujemy nad pozyskaniem dofinansowań środków zewnętrznych i silnych partnerów na poziomie krajowym. Pierwsze efekty są już widocznie, a właśnie dziś złożyliśmy wniosek o współorganizację wydarzeń do Muzeum Historii Polski – i bardzo się cieszymy, że ta chęć współdziałania jest widoczna. To ważne wydarzenie nie tylko dla naszego miasta, ale dla wielu instytucji i organizacji krajowych – to istotne, żeby z tej szansy skorzystać – przekazał Łukasz Muciok Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna.

Od kilku miesięcy w Gnieźnie, z inicjatywy Prezydenta Gniezna, działa Komitet Honorowy, na którego czele stoi Prezydent RP – Andrzej Duda, w jego skład wchodzą także Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, gnieźnieńscy parlamentarzyści, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolska, Starosta Gnieźnieński oraz Prymas Polski. Równolegle do niego spotyka się Komitet Roboczy, który pracuje nad rocznicowym kalendarzem oraz harmonogramem poszczególnych wydarzeń.

– Jubileusz milenium koronacji stwarza wyjątkową szansę dla rozwoju turystyki kulturowej, szczególnie w regionach związanych z początkami państwa polskiego. Jest to okazja do zaprezentowania bogactwa naszego dziedzictwa historycznego w sposób atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy. Gniezno, miejsce tych historycznych wydarzeń, stanowi centralny punkt Szlaku Piastowskiego – najstarszego szlaku turystyki kulturowej w Polsce. Nie bez powodu Szlak Piastowski został uhonorowany przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego. Jest to trasa, która już dziś przyciąga tysiące zwiedzających do Wielkopolski i na Kujawy, a potencjał jej rozwoju jest ogromny – przekazał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która to objęła swoim patronatem jubileusz „Gniezno 2025”. W ramach tego planowane są działania promocyjne m.in.: intensywna kampania w mediach społecznościowych na platformie Polska.travel, szeroko zakrojona promocję
w mediach ogólnopolskich poprzez dedykowane publikacje prasowe. Planowane są także wizyty studyjne i prasowe w Gnieźnie oraz Wielkopolsce.

– Zbliżające się wydarzenia tylko przypominają, że faktycznie Państwo Polskie zaczęło się w Gnieźnie! Ja wszystkich warszawiaków i warszawianki zaprosiłem za pośrednictwem wystawy “1025. Narodziny Królestwa.”, którą można oglądać w Muzeum Historii Polski od 15 stycznia do końca czerwca. Myślę, że jeżeli z kolei mieszkanki i mieszkańcy Gniezna mają ochotę na jeszcze na więcej informacji na temat tych historycznych momentów to oczywiście zapraszam do nas, do Muzeum Historii Polski – mówił dr hab. Marcin Napiórkowski Dyrektor Muzeum Historii Polski.

Wszystkie informacje na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie internetowej www.Gniezno2025.pl oraz na profil FB/Gniezno2025, gdzie znajduje się nieustannie aktualizowane kalendarium wszystkich jubileuszowych wydarzeń w Pierwszej Stolicy Polski.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.