|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Pamięcią, modlitwą i muzyką wspominali Żołnierzy Wyklętych

W sobotę odbyło się kilka inicjatyw, które miały na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W różnej formie, ale w jednym celu – by zachować od zapomnienia.

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło się od krótkiej uroczystości, która odbyła się w sobotnie przedpołudnie przed tablicą znajdującą się na murze przy kościele farnym. 

– Żołnierze Niezłomni to nie tylko i wyłącznie zamknięta księga naszej historii. To jest otwarta księga naszej przyszłości, bo oni są wzorem dla młodych ludzi – mówiła Maria Wichniewicz i dalej dodała: – Kiedy w 1953 roku rozbito ostatni oddział niepodległościowy, a w 1963 roku zabito ostatniego uczestnika walki zbrojnej, mogło się wydawać, że świadectwo Żołnierzy Wyklętych nie będzie ważnym składnikiem polskich dziejów. Każdy, kto tak myślał, popełnił jednak błąd. Są dzisiaj oni symbolem więzi międzypokoleniowej i stali się ikonami dla wielu osób, także z młodego pokolenia, ale musimy jednak pamiętać, że ta wolność, wywalczona krwią naszych przodków, nie jest dana nam wszystkim na zawsze. Następnie ks. Michał Sołomieniuk zmówił modlitwę za zmarłych, po czym przybyli mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i znicze pod tablicą

Wieczorem natomiast odprawiona zostały dwie msze święte. Pierwsza w kościele OO. Franciszkanów. – Przez naszą modlitwę za dusze niezłomnych, przez marsze, koncerty, publikacje, spotkania edukacyjne, dzieła sztuki, wydobywamy ich z niepamięci, jak wydobywa się ich ciała spod zwałów ziemi, gruzów i śmieci na kwaterze Łączka i w tylu innych miejscach. Kto wie, czy te mentalne gruzy i śmieci w polskich głowach nie zalegają głębiej niż śmieci i gruzy nad nieoznaczonymi miejscami ich pochówku – mówił ks. dr Michał Sołomieniuk w trakcie homilii. Przypomniał przy tym, jako badacz tej historii, że w naszym regionie działała Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta” oraz skiereszewski patrol związku „Zielony Trójkąt”.

Również w kościele pw. św. Trójcy odbyła się wieczorna msza święta w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz w intencji płk. Łukasza Cieplińskiego. Po nabożeństwie również złożono kwiaty pod ww. tablicą.

Jednocześnie, tuż po nabożeństwie w kościele franciszkańskim, w położonym obok klasztorze odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego – polskiego barda, poety i muzyka. W trakcie tego występu można było usłyszeć piosenki patriotyczne, w tym te upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. 

To nie koniec wydarzeń związanych z ww. świętem – w niedzielę o godzinie 11 odbędą się dwa Biegi Tropem Wilczym – nad Jeziorem Winiary oraz w Modliszewku.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
M.M.M.
M.M.M.
01/03/2025 22:12

Cześć chwała boaterom!

Maria Wichniewicz
Maria Wichniewicz
01/03/2025 20:50

Każda uroczystość i każde spotkanie przywołujące naszą historię, polskie dramaty, bohaterstwo dzielnych naszych przodków jest warte uczczenia, modlitwy w ich intencji i wiecznej pamięci historycznej, by czasy, które przywołują tę grozę walki o niepodległość nigdy się nie powtórzyły. W imieniu Klubu Gazety Polskiej, który od 15 lat spotyka się przy tablicy poświęconej Niezłomnym Żołnierzom wyklętym przez powojenny reżim serdecznie dziękuję ks. Michałowi Sołomieniukowi za modlitwę za poległych, a Staroście Gnieźnieńskiemu, przedstawicielce Rady Powiatu, Stowarzyszeniu Ziemia Gnieźnieńska, Gnieźnieńskiemu Komitetowi Pamięci oraz pozostałym organizacjom i mieszkańcom za złożone wiązanki, zapalone znicze i udział w naszej uroczystości.



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.