Na ostatniej sesji Rady Gminy Gniezno przegłosowano wprowadzenie od września 2025 roku projektu „bilet za zeta”. Obejmie on uczniów szkół podstawowych, którzy mieszkają na terenie gminy, a chcą dojeżdżać do miasta liniami MPK. Mimo wątpliwości wokół tematu, za wprowadzeniem pomysłu była większość radnych.
Temat wzbudził dość długą dyskusję na posiedzeniu Rady Gminy. W założeniu pomysłu było umożliwienie uczniom szkół podstawowych, którzy zamieszkują gminę Gniezno, aby również mogli korzystać z przejazdów MPK biletami za złotówkę. Tak zwany „bilet za zeta” funkcjonuje już na terenie miasta od dwóch lat i jest bardzo popularny, ale dotąd nie dotyczył on dzieci zameldowanych na terenie gminy.
Część radnych z koła Przyjaznej Gminy Gniezno wskazywała, że nie będzie to równe traktowanie wszystkich uczniów. Chodziło o te dzieci, które mieszkają w lokalizacjach, gdzie nie docierają autobusy MPK, a jedynie inni przewoźnicy.
W trakcie sesji wójt Maria Suplicka przekazała, że projekt jest pilotażowy i zostanie on wprowadzony na skutek licznych wniosków, kierowanych przez rodziców. Jego realizacja potrwa na wstępie od września do grudnia 2025 roku. Koszt sfinansowania biletu sieciowego w kwocie 59 zł ma przejąć na siebie gmina Gniezno – na to zadanie zabezpieczono w budżecie 25,2 tys. złotych, co ma docelowo zapewnić bilet ponad setce dzieci przez 4 miesiące.
Jak przekazano podczas posiedzenia, projekt ma pozwolić oszacować realne zainteresowanie oraz ocenić skutki proponowanych rozwiązań i zasadność kontynuowania uczestnictwa w programie w latach następnych.
Ostatecznie na 14 radnych obecnych na posiedzeniu, za przyjęciem projektu było 10 radnych, 3 przeciw i 1 wstrzymał się od głosu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Może skończy to patologiczne podwożenie dzieci pod samą bramę i tamowanie ruchu dla pozostałych pojazdów.