|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

20 lat temu Gniezno żegnało Jana Pawła II

źródło: archidiecezja.pl, fot. Jerzy Andrzejewski

Dzisiaj mija 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Dwie dekady po tych wydarzeniach, można powiedzieć, że wiele się zmieniło – czasy, ludzie, mentalność, ale u wielu w pamięci wciąż pozostają tamte chwile. Gniezno żegnało rodaka tak, jak tylko mogło, bo najpierw wielokrotnie odwiedzał je jako krakowski arcybiskup, a potem dwukrotnie jako papież.

20 lat temu wieściom o stanie zdrowia papieża Jana Pawła II były podporządkowane wszystkie serwisy informacyjne w kraju. Choć dopuszczało się wszystkie scenariusze, to jednak wielu nie chciało pogodzić się z faktem, że po prostu odchodził. Dla wielu młodych osób Jan Paweł II był „od zawsze”, tak jak długo trwał jego pontyfikat – ponad 26 lat. 

Wraz z dochodzącymi wieściami o słabnącym Ojcu świętym, pojawiało się coraz więcej inicjatyw połączonych z modlitwą w jego intencji. Tak też było właśnie 2 kwietnia 2005 roku, kiedy w katedrze o godzinie 18 odprawiono Mszę świętą, a o godzinie 21 odbył się Apel Jasnogórski. To właśnie pod koniec tej modlitwy, kiedy zbliżała się godzina 22, wiernym przekazano potwierdzoną już informację o śmierci papieża. Poruszenie, które rozeszło się po świątyni, po chwili stłumiło bicie największego dzwonu – św. Wojciecha

Wkrótce też przed Pałacem Prymasowskim, miejscem, które najbardziej było wówczas kojarzone z papieżem na terenie Gniezna, gdzie przebywał podczas swoich pielgrzymek i skąd przemawiał do młodych ludzi w 1979 roku, zaczęły się pojawiać znicze. Najpierw spontanicznie, potem było ich coraz więcej. Wśród nich nie brakowało kwiatów, listów od dzieci, emblematów klubowych od kibiców, a już 3 kwietnia wieczorem tych wyrazów pamięci były setki – przychodzili starsi ludzie, ale też szkolne klasy, rodziny z dziećmi itp.

Od 3 kwietnia do dnia pogrzebu papieża 8 kwietnia w kraju wprowadzono żałobę narodową, a flagi obwieszono kirem. Na balkonie Pałacu Prymasowskiego pojawił się herb pontyfikatu Jana Pawła II oraz papieskie flagi. W katedrze ustawiono księgę pamiątkową, do której wielu wpisywało swoje wspomnienia, a także zaczęto odprawiać msze święte w intencji zmarłego. Ta największa odbyła się 7 kwietnia 2005 roku na Placu św. Wojciecha pod przewodnictwem bpa Bogdana Wojtusia i uczestniczyły w niej tysiące ludzi. 


Po raz trzeci w Gnieźnie odbędzie się także Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II – rozpocznie się 2 kwietnia br. po Mszy świętej odprawionej w kościele św. Wawrzyńca o godzinie 18 (ruszy około godziny 18:30 – 18:45) i przejdzie przez Plac Józefa Piłsudskiego, ul. Mickiewicza, Mieszka I, Chrobrego, Rynek, Tumską na plac przy katedrze.

 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.