Dzisiaj mija 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Dwie dekady po tych wydarzeniach, można powiedzieć, że wiele się zmieniło – czasy, ludzie, mentalność, ale u wielu w pamięci wciąż pozostają tamte chwile. Gniezno żegnało rodaka tak, jak tylko mogło, bo najpierw wielokrotnie odwiedzał je jako krakowski arcybiskup, a potem dwukrotnie jako papież.
20 lat temu wieściom o stanie zdrowia papieża Jana Pawła II były podporządkowane wszystkie serwisy informacyjne w kraju. Choć dopuszczało się wszystkie scenariusze, to jednak wielu nie chciało pogodzić się z faktem, że po prostu odchodził. Dla wielu młodych osób Jan Paweł II był „od zawsze”, tak jak długo trwał jego pontyfikat – ponad 26 lat.
Wraz z dochodzącymi wieściami o słabnącym Ojcu świętym, pojawiało się coraz więcej inicjatyw połączonych z modlitwą w jego intencji. Tak też było właśnie 2 kwietnia 2005 roku, kiedy w katedrze o godzinie 18 odprawiono Mszę świętą, a o godzinie 21 odbył się Apel Jasnogórski. To właśnie pod koniec tej modlitwy, kiedy zbliżała się godzina 22, wiernym przekazano potwierdzoną już informację o śmierci papieża. Poruszenie, które rozeszło się po świątyni, po chwili stłumiło bicie największego dzwonu – św. Wojciecha.
Wkrótce też przed Pałacem Prymasowskim, miejscem, które najbardziej było wówczas kojarzone z papieżem na terenie Gniezna, gdzie przebywał podczas swoich pielgrzymek i skąd przemawiał do młodych ludzi w 1979 roku, zaczęły się pojawiać znicze. Najpierw spontanicznie, potem było ich coraz więcej. Wśród nich nie brakowało kwiatów, listów od dzieci, emblematów klubowych od kibiców, a już 3 kwietnia wieczorem tych wyrazów pamięci były setki – przychodzili starsi ludzie, ale też szkolne klasy, rodziny z dziećmi itp.
Od 3 kwietnia do dnia pogrzebu papieża 8 kwietnia w kraju wprowadzono żałobę narodową, a flagi obwieszono kirem. Na balkonie Pałacu Prymasowskiego pojawił się herb pontyfikatu Jana Pawła II oraz papieskie flagi. W katedrze ustawiono księgę pamiątkową, do której wielu wpisywało swoje wspomnienia, a także zaczęto odprawiać msze święte w intencji zmarłego. Ta największa odbyła się 7 kwietnia 2005 roku na Placu św. Wojciecha pod przewodnictwem bpa Bogdana Wojtusia i uczestniczyły w niej tysiące ludzi.
Po raz trzeci w Gnieźnie odbędzie się także Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II – rozpocznie się 2 kwietnia br. po Mszy świętej odprawionej w kościele św. Wawrzyńca o godzinie 18 (ruszy około godziny 18:30 – 18:45) i przejdzie przez Plac Józefa Piłsudskiego, ul. Mickiewicza, Mieszka I, Chrobrego, Rynek, Tumską na plac przy katedrze.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Pamiętam te dni takie inne od wszystkich jakby świat na króciutką chwilkę zwolnił może więc warto sobie dziś przypomnieć tamte kwietniowe dni i przyjść wieczorem na III MARSZ PAPIESKI pod hasłem ,,Każdy ma swoje westerplatte ”
Warto to jest, by ci wszyscy z tamtych manifestacji chodzili co niedzielę do kościoła! Gdzie oni wszyscy są? Gdzie się podziały owoce tego pontyfikatu?
Spotkajmy się dzisiaj na Marszu Wdzięczności dla św. Jana Pawła II. Po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele św. Wawrzyńca ruszamy ok. 18.50 spod tego kościoła i idziemy przez centrum do katedry.