|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Historia sprzed tysiąca lat na wystawie i w publikacji

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarta została nowa ekspozycja czasowa, na której oglądać można różne wyjątkowe artefakty dotyczące królewskości i koronacji, które odbywały się na Wzgórzu Lecha. Wszystkie one pomagają opowiedzieć historię, która rozgrywała się tu setki lat temu.

„Gniezno 1025. Kolebka królestwa” – pod takim hasłem otwarta została w minioną sobotę wystawa, która znajduje się w Muzeum na Wzgórzu Lecha. To ekspozycja, którą warto jak najszybciej obejrzeć chociażby ze względu na obecność zabytków, które są unikalne i nie będą gościć na niej zbyt długo. A opowiadają ciekawą historię.

Najciekawszym artefaktem jest korona, będąca elementem relikwiarza hermowego św. Zygmunta. Została ona wykonana w połowie XIV wieku, a jest zwieńczona diademem piastowskim z XIII wieku, zdobionego szafirami, rubinami i perłami. Do Gniezna przyjechała z Płocka.

– Chociaż wystawa będzie czynna do dnia 20 grudnia 2025, to nie wszystkie zabytki będą przez cały czas eksponowane. Wspomniany zabytek z Płocka wróci po miesiącu do swego właściciela. Podobnie zabytki archiwalne, ze względu na swą wrażliwość na światło i zmiany wilgotności i temperatury, będą wystawiane rotacyjnie – przekazał Bartosz Przybyła, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ta wystawa to efekt sporej pracy, włożonej przez muzealników, czego dowodem jest obecność naprawdę kilku wyjątkowych zabytków. Niech jednak odwiedzający nie będą zdziwieni, bo ich ilość jest adekwatna do tego, co faktycznie zachowało się po naszych piastowskich władcach. Ale właśnie dlatego każdy z nich opowiada historię na swój sposób tak, by pokazać znaczenie Gniezna – około tysiąc lat temu i później w trakcie kolejnych koronacji: – Częściowo są to obiekty z naszego Muzeum. Jest też wiele cennych zabytków piśmienniczych z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie oraz kilka niesamowitych denarów, użyczonych na ekspozycję z kolekcji prywatnej – dodał.

Otwarcie wystawy poprzedził wykład dr. hab. Jerzego Pysiaka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział o dziejach polskich insygniów królewskich.

Całość inicjatywy zwieńczyła także promocja nowej publikacji, wydanej przez Muzeum z okazji 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski w katedrze gnieźnieńskiej. Nosi ona ten sam tytuł, co wystawa: „Gniezno 1025. Kolebka królestwa”. Jest to książka naukowa, w której zawarto treści wykładów odbywających się w ostatnich miesiącach w Muzeum, ale także inne artykuły dotyczące historii Gniezna.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.