|  Dobra Dusza  |  1 komentarz

Sprzedał wszystko

23.kwietnia cała Polska patrzyła na Gniezno, na katedrę, na konfesję św. Adalberta, Wojciecha, wielkiego biskupa i męczennika, który jest jednym z głównych patronów ojczyzny naszej. Polska zawsze patrząc na grób św. Wojciecha, zanosi do niego modlitwy za siebie, za naród, za wszystkie swoje dzieci ażeby były mocne w wierze.

Dlaczego św. Wojciech jest głównym patronem Polski, skoro nie był Polakiem? Św. Wojciech urodził się w Czechach, w czeskiej szlachetnej rodzinie, a w Polsce nie spędził wcale dużo czasu. Skąd więc ten honor, który odbiera tutaj w Polsce?

Na pewno pierwszym powodem jest to, że na jego grobie oparła się niezależna struktura kościelna Kościoła Katolickiego w Polsce podległa bezpośrednio papieżowi. To właśnie na grobie św. Wojciecha w Gnieźnie została utworzona pierwsza w Polsce metropolia, czyli prowincja kościelna, która już nie miała nad sobą zwierzchników z ościennych krajów, tylko bezpośrednio podlegała Ojcu św. Jest to wielki i znaczący tytuł do tego ażeby w św. Wojciechu upatrywać naszego patrona.

Św. Wojciech ma dla nas jednak głębsze przesłanie, które jest aktualne szczególnie w naszych czasach. W Polsce ówczesnej, słabej i chwiejnej wiary, św. Wojciech przyniósł znaczne umocnienie. Tradycja mówi też, że św. Wojciech przyniósł dla nas nabożeństwo maryjne, które jest tak bardzo istotnym w życiu każdego Polaka. Ten święty nauczył nasz naród śpiewać Bogarodzicę, tą pieśń, która towarzyszy nam od tysiąca lat, która stała się hymnem, z którym na ustach wojsko polskie kroczyło, by bronić wiary katolickiej.

Św. Wojciech był człowiekiem jednego ideału i to jest największy jego skarb…

Zachęcamy do odsłuchania całego kazania ks. Konstantyna Najmowicza o św. Wojciechu w kontekście dawnej i dzisiejszej Polski.

https://www.youtube.com/watch?v=XTv0EoUY_BU

Natomiast w niedzielę, 7 maja 2023 r. o godz. 16.00 przy pomniku Opatrzności Bożej będziemy wspólnie odmawiać różaniec w intencji rodzin z Gniezna i Polski, o ich nawrócenie duchowe i moralne, a także będziemy się modlić, by było wiele katolickich rodzin w naszej Ojczyźnie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
05/05/2023 10:10

O tak, to prawda. Św. Wojciech to wielki i ważny patron naszej Ojczyzny. Szkoda, że wielu gnieznianom kojarzy się on tylko z jarmarkiem.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.