|  Dobra Dusza  |  Zostaw komentarz

Bóg zawsze dopisuje

Nie ma na świecie zagadnienia bardziej dla nas doniosłego niż kwestia naszego stosunku do Boga. Jeśli z nami Bóg to nic nam nie zaszkodzi, choćby szalały przeciw nam burze przeciwności. Lecz jeżeli Bóg przeciwko nam, nic nam nie pomoże, choćby u naszych stóp leżał cały świat.

Zniechęcenie jest to skłonność do wyrzeczenia się pobożności ze względu na przeszkody i mnogie upadki, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. Tracimy wówczas, częściowo wskutek zdenerwowania, odwagę, potem możność wytrwania, która jest skutkiem rzeczywistych wątpliwości. Z czasem stajemy się pełni żalu i wyrzutów w stosunku do Boga, i wreszcie opuszczamy się w umartwieniu i skarbieniu sobie łask Bożych. Zjawia się cień rozpaczy, bo zaufaliśmy własnym siłom i mieliśmy o sobie większe wyobrażenie, niż na to zasługiwaliśmy.

I można całkiem o przyszłości nie myśleć, jednak żaląc się na przeszkody i trudności, spróbować wytrwałości, która jest największym doświadczeniem, najdotkliwszym jarzmem i najuciążliwszym krzyżem.

Płodem zniechęcenia jest wyczerpanie i smutek – to dwie najgorsze plagi, jakie na nas przypaść mogły. A każdy z nas ma lub miał w sobie małą lub większą pobożność. Bywała i bywa ona czasami chwilowa, szczególnie u początkujących i nie zawsze jest mądra. Mądrość przychodzi z doświadczeniem, a ten świat nie pomaga i lubuje się w wytykaniu ludzkiej pobożności. Pojawiające się słabości w naszej pobożności pochodzą stąd tylko, że jeszcze nie dość świata się wyzbyliśmy i nie dosyć go znienawidziliśmy, jak tego Bóg od nas żąda.

Nigdy się nie zajdzie daleko, jeśli się nie ma wytyczonego jasno kresu drogi. Życie ma swe trudności. Jedni spotykają ich więcej, drudzy mniej. Ale jest jedna trudność, najbardziej zasadnicza, wspólna wszystkim: relacje z Bogiem. Mieć sprawę z Bogiem – to rzecz straszna, a przecież niewątpliwa i nieunikniona. I nikt z nas przed Tą sprawiedliwością nie ucieknie.

W niedzielę, 02.lipca 2023r. o godz.16.00 przy pomniku Opatrzności Bożej w Gnieźnie odmawiamy różaniec święty. Modlić się będziemy, aby Opatrzność Boża czuwała nad mieszkańcami Gniezna i naszej Ojczyzny, a Niepokalana chroniła rodziny polskie przed zagrożeniami moralnymi i duchowymi.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.