|  Dobra Dusza  |  2 komentarze

Woda święcona

Tak jak woda odgrywa ważną rolę w królestwie przyrody, tak też wówczas jako woda święcona, w królestwie łaski. Woda święcona ma nie tylko moc oczyszczania nas z grzechów powszednich i kary za grzechy, lecz ma również moc pomagania nam w przezwyciężeniu pokus złego ducha w świecie pełnym niebezpieczeństw.

W Kościele katolickim są sakramenty i sakramentalia. Woda święcona jest jednym z sakramentaliów, czyli rzeczy poświęconych przez Kościół w imię Chrystusa. Różnica między sakramentami a sakramentaliami polega na tym, że sakramenty są ustanowione przez Chrystusa. Sakramentalia zaś zostały zarządzone przez Kościół.

Woda święcona składa się z pobłogosławionej soli i pobłogosławionej wody. Kapłan odmawia modlitwy oddzielne nad solą i wodą, które uwalniają je spod wpływu szatana i przekleństwa, by dalej je uświęcić i połączyć w imię Trójcy Przenajświętszej. Kościół błaga Boga, Pana i Władcę wszelkiego stworzenia, aby wypędził szatana – sprawcę i księcia grzechu, z królestwa, które sam Bóg przecież stworzył, a więc również soli i wody, by dołączył do nich przynoszące łaski i skutki.

Woda przy wejściu do kościoła czy kaplicy powinna wzbudzić w wiernych ducha skruchy, aby z czystym sercem stawili się przed obliczem Bożym. Skrapiamy się nią w tych miejscach, pokazując tym, że jesteśmy odkupieni prze Chrzest św. i że mamy prawo w pełni uczestniczyć w modlitwach Kościoła oraz w Ofierze Mszy św. Duch powinien zostać oczyszczony z ziemskich myśli, które tak bardzo przeszkadzają w pobożności i skupieniu podczas modlitwy.

Woda święcona powinna być doceniana jako pomoc dla doczesnego i duchowego dobra człowieka. Chrześcijanina do używania wody święconej zachęca wzniosły wpływ wody święconej na ciało i duszę. Człowiek będąc w stanie łaski uświęcającej, z mocną i żywą wiarą oraz z szczerym oddaniem się Chrystusowi i Jego świętemu Kościołowi, może uzyskać wielkie skutki z używania wody święconej. Dlatego też w każdym domu katolickim powinna znajdować się woda święcona, którą należy się skrapiać robiąc znak krzyża za każdym razem, gdy wychodzimy z domu w świat.

W niedzielę, 06.sierpnia, 2023r. o godz.16.00 przy pomniku Opatrzności Bożej w Gnieźnie odmawiamy różaniec święty. Modlić się będziemy, aby Opatrzność Boża czuwała nad mieszkańcami Gniezna i naszej Ojczyzny, a Niepokalana chroniła rodziny polskie przed zagrożeniami moralnymi i duchowymi.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
katolik
katolik
10/09/2023 18:30

A w kościołach w wielu kropielnicach jest pusto………

Fabian
Fabian
17/10/2023 12:44
Odpowiedź  katolik

Gniezno ma aż trzy jeziora, a w kropielnicach pusto, to nie zrozumiałe? 😉© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.