Pod koniec roku kierowcom udostępniono ostatni odcinek drogi ekspresowej S5 w przewidzianej docelowo prędkości przejazdu. Tym samym prace na całej drodze zostały zakończone.
Po 13 latach zakończono budowę S5 – inwestycję realizowaną w wielu etapach na odcinku od Wrocławia, przez autostradową obwodnicę Poznania, Bydgoszcz aż do A1. Jak poinformowała GDDKiA, zasadnicze roboty zostały zakończone na ostatnim odcinku ze Świecia do Bydgoszczy, co pozwoliło na wprowadzenie stałej organizacji ruchu na 22-kilometrowym pozostałym fragmencie. Tym samym kierowcy mogą na nim poruszać się z dozwoloną prędkością 120 km/h.
Droga ekspresowa S5 powstała w sporej części po śladzie drogi krajowej nr 5 – realizacja rozpoczęła się w 2009 roku od wyłonienia wykonawcy dla odcinka od autostrady A2 do Gniezna, oddanego do użytku w czerwcu 2012 roku. Kolejne fragmenty były realizowane z różnymi skutkami, począwszy od szybko wykonanych prac m.in. od węzła Gniezna Południe do węzła Mieleszyn, na perturbacjach w województwie kujawsko-pomorskim kończąc (spowodowanych przez nierzetelnego włoskiego wykonawcę). Prawdopodobnie gdyby nie te ostatnie, S5 byłaby ukończona znacznie wcześniej.
W przyszłości planuje się przedłużenie S5 w dwóch kolejnych kierunkach. Na północy przewiduje się wykonanie odcinka z Grudziądza do Ostródy. Dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego ten odcinek może być interesujący nie tylko ze względu na łatwiejszy dojazd w kierunku Warmii i Mazur. Mowa tu też o tranzycie z Olsztyna, który w sporej części obecnie kumuluje się na drodze krajowej nr 15 od strony Inowrocławia. Budowa ww. odcinka S5 może pozwolić na przeniesienie tych przewozów na „ekspresówkę”. Budowa S5 z Grudziądza do Ostródy znajduje się jednak na etapie ustaleń co do przebiegu, ale inwestycja znajduje się już w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych z perspektywą do 2033 roku.
Drugi odcinek znajdować się ma na południu kraju – mowa o fragmencie z Wrocławia do Bolkowa. Ten fragment drogi znajduje się w fazie ustaleń co do jego docelowego przebiegu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.