|  Rafał Wichniewicz  |  11 komentarzy

Oferty na odwiert geotermalny wciąż wysokie

W tym tygodniu poznaliśmy oferty firm zainteresowanych wykonaniem próbnego odwiertu geotermalnego, który ma powstać na Winiarach. Po raz kolejny jednak oferty są wyższe od zakładanej kwoty.

Przypomnijmy iż na to zadanie Miasto Gniezno otrzymało dofinansowanie, gwarantujące znaczną kwotę niezbędną do jego wykonania – 16 mln 725 tys. złotych. Część przeznacza się na dokumentację oraz inżyniera kontraktu, a pozostałą już na przetarg dotyczący samego odwiertu – w budżecie zaplanowane zostało w sumie 15 mln 962 tys. złotych.

Zakładany odwiert, wykonany przy ul. Gdańskiej (w pobliżu ROD) ma mieć głębokość ok. 2100 metrów i pozwoli sprawdzić, czy w danym miejscu znajdują się dogodne warunki do wykorzystania tej energii.

W sierpniu ub. roku wyłoniono inżyniera kontraktu, a od jesieni trwa poszukiwanie głównego wykonawcy odwiertu. Pierwszy przetarg został unieważniony z uwagi na przekroczenie zaplanowanych kwot (niektóre nawet o 9 mln złotych).

W tym tygodniu odbyło się drugie postępowanie – złożono w sumie trzy oferty, ale tylko dwie zostały włączone do zestawienia (ostatnia była złożona nieprawidłowo w systemie ePUAP i nie ma możliwości jej odczytania przez system).

Złożone oferty:

  • Exalo Drilling S.A. z Piły – 21 mln 444 tys. złotych brutto
  • UOS Drilling S.A. z Warszawy – 19 mln 58 tys. złotych brutto

Obie spółki startowały w poprzednim przetargu ze znacznie wyższymi propozycjami cenowymi. Firmie, której oferty nie poznano, w pierwszym przetargu przedłożyła najniższą stawkę spośród wszystkich (19 mln 65 tys. zł). Obecnie do najtańszej z drugiego postępowania brakuje ponad 3 mln złotych, których najpewniej nie uda się obecnie znaleźć w budżecie miejskim na tym etapie. Decyzje w sprawie dalszego losu tego przetargu zapadną pewnie wkrótce – prawdopodobnie ogłoszony zostanie ponownie.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
17/01/2023 15:44

No i dobrze,mam nadzieję,że już to nastąpi po wyborach i w naszym mieście NIKOGO z tzw. drużyny już NIE będzie w magistracie!!!!

Bobhaus
Bobhaus
18/01/2023 01:50
Odpowiedź  wilk

Rozumiem że masz brakującą kasę i dołożysz.

Bobhaus
Bobhaus
17/01/2023 05:17

Swego czasu Miasto Gniezno za czasów prezydenta Jacka Kowalskiego. Wzięło kredyt by przekazać na wkład własny dla Kościoła. Gdy ten sięgał po pieniądze z Unii Europejskiej na remont terenów przykatedralnych w tym muru oporowego katedry . Który został przykryty granitowymi płytami elewacyjnymi. Od strony ulicy Łaskiego . O czym informuje ,,stosowna ,, tablica. Tam są te brakujące pieniądze na geotermię w Gnieźnie.

urzędas
urzędas
17/01/2023 13:05
Odpowiedź  Bobhaus

Swego czasu…… etc.etc. Miasto nie brało żadnego kredytu na rzecz Kościoła, więc nie pisz kolejnych głupot. Jesteś wyjątkową kanalią lansując na każdym portalu niesprawdzone i nierzetelne treści.

Bobhaus
Bobhaus
18/01/2023 01:48
Odpowiedź  urzędas

Informacje w sprawie kredytu o którym wspomniałem są w dokumentach finansowych miasta Gniezna z tamtego czasu. Wykaż mi tą jak piszesz ,,nierzetelność,, w publikowanych treściach?I to na każdym portalu.. Jakie to portale możesz wymienić? Co do określenia mnie ,,kanalią ,, i to wyjątkową .Jak się nie ma argumentów to idzie się w inwektywy. Seminaryjne kursy retoryki jak widzę procentują. Jak widzę zabolało .

Czerepach
Czerepach
14/01/2023 12:01

Szkoda, że wyśmiewano kandydata na prezydenta mającego ten pomysł sprzed paru lat. Wtedy ceny na wykonanie odwiertu były na pewno niższe i dzisiaj Gniezno mogłoby się rozwijać w nowoczesnym kierunku, który zapewnił by na pewno wzrost zainteresowania inwestorów. A tak mamy, co mamy. Postępujący marazm i powolne umieranie pierwszej stolicy Polski.

Mirek
Mirek
13/01/2023 21:22

Pierwszy odwiert może jedynie sprawdzić jakie są parametry wody pod Gnieznem. Aby móc ją wykorzystać potrzebny będzie drugi odwiert a więc koszty wzrosną co najmniej dwukrotnie,

mieszkaniec
mieszkaniec
13/01/2023 12:39

Dziwne.Skoro takie mamy zapędy pro ekologiczne, klimatyczne itp.To moim zdaniem powinny byś dofinansowywane takie inwestycje. Widać betonowe ławki i komisje wyborcze na każdej ulicy są ważniejsze.

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
15/01/2023 10:30
Odpowiedź  mieszkaniec

Zgadzam się . Pieniądze na odwiert, by sprawdzić jaka jest temperatura wód geotermalnych powinny mieć priorytet przed pięniedzmi na zakup miejskich autobusów elektrycznych. Gorąca woda do zasilania ogrzewania połowy Gniezna dała by kolosalne oszczędności mieszkańcom i wielkie zmniejszenie emisji CO2 gnieźnieńskiego PEC u do atmosfery nad naszym miastem.

Barabasz
Barabasz
16/01/2023 13:43
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

chyba nie jestes tak naiwny zeby wierzyć ze wode za darmo dostaną mieszkańcy.
Wzrosną ścieki i wyjdzie na to samo.

Bobhaus
Bobhaus
17/01/2023 05:06
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Rozumiem że będzie pan woził ludzi swym samochodem w ramach samopomocy potrzebującym.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.