|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wyłoniono wykonawcę odwiertu geotermalnego

Zakończył się długi etap poszukiwania firmy, która podejmie się realizacji badawczego odwiertu geotermalnego o głębokości 2 kilometrów, który powstanie na Winiarach.

Kilka tygodni temu Urząd Miejski już informował, że odwiert na pewno powstanie, ale do tej pory trwało wyłanianie firmy spośród trzech przedłożonych ofert. Było to bowiem kolejne postępowanie po kilku poprzednich, które unieważniono z uwagi na przekroczone znacznie kwoty. Tym razem jednak dwie z trzech przedłożonych ofert znalazły się w „widełkach” kwoty zabezpieczonej na to zadanie. Dodajmy, że odwiert jest w całości dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 16 mln 725 tys. złotych.

W lutym informowaliśmy o zestawieniu cen, przedłożonych przez trzy firmy. W ostatnich dniach ostatecznie wyłoniono wykonawcę tego zadania – została nim firma Algeo Sp. z o.o. z Grabownicy Starzeńskiej, która wykona zadanie za kwotę 15 mln 306 tys. złotych. Umowa ma zostać podpisana w najbliższym czasie.

Sam otwór ma zostać zrealizowany na jednej z działek przy ul. Gdańskiej 106. Próba ma dać odpowiedź na temat parametrów hydrogeologicznych, mineralizacji, wydajności i temperatury wód. Zakłada się, że będzie można otrzymać wodę o temperaturze 75 stopni, wydajności 200 metrów sześciennych i mineralizacji poniżej 60g/dm3.

Przystąpienie do odwiertu nastąpi za kilka miesięcy, po przygotowaniu placu inwestycyjnego. Zakłada się, że wstępne wyniki pojawią się w pierwszych miesiącach 2024 roku.

#Tagi

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.