|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Powstanie ścieżka rowerowa z Osińca do Szczytnik Duchownych

źródło: Google Street View

Złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, który ma wesprzeć inicjatywę budowy ścieżki rowerowej od granicy miasta do Szczytnik Duchownych.

Zadanie jest jednym z wielu projektów, który powstaje w ramach ZIT. Każda z gmin zgłaszała swoje propozycje do dokumentu, który powstawał w ciągu ostatnich dwóch lat, a następnie odbywały się konsultacje społeczne. Wśród projektów związanych z rozwojem zrównoważonej mobilności miejskiej, znajdują się ścieżki rowerowe – w tym ta, na którą czeka wielu mieszkańców południowo-wschodniej części gminy Gniezno. 

Jak poinformował Urząd Gminy Gniezno, złożony już został wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Obejmie on odcinek o długości 2,7 kilometra – od granicy miasta, przez Osiniec, do szkoły w Szczytnikach Duchownych. Zostanie on wykonany wzdłuż drogi powiatowej 2214P, której stan podlega Powiatowemu Zarządowi Dróg. 

– Projekt budowy przygotował Powiatowy Zarząd Dróg, który przekazał gminie na potrzeby realizacji projektu unijnego. Droga rowerowa wykonana zostanie z kostki betonowej, zainstalowane zostaną elementy odblaskowe oraz znaki aktywne z podświetleniem LED na przejściach dla pieszych – informuje Urząd Gminy Gniezno. Oznacza to, że niestety na bazie projektu PZD, na tę chwilę powstać ma negowana przez większość środowiska rowerzystów nawierzchnia z kostki brukowej, zamiast asfaltowej. Mimo to na ścieżkę na tym odcinku czeka wiele osób – nie tylko mieszkańców, ale także rekreacyjnie korzystających z dróg w kierunku Lubochni czy Wierzbiczan.

Przewidywana całkowita wartość projektu to prawie 4 mln 900 tys. złotych, z czego ponad 3 mln 400 tys. złotych stanowić będzie dofinansowanie. Rozstrzygnięcie ma nastąpić do końca roku, co oznacza, że ścieżka będzie mogła powstać najwcześniej w 2025 roku.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
urzędas
12/07/2024 15:06

Ale w tej gminie są wiecznie niezadowoleni ludzie i nie mając pojęcia o załoźeniach projektu, zabierają głos. Geniusze spod latarni!

jan
jan
09/07/2024 22:56

ciekawe kiedy wykupią grunt pod ścieżkę

Krystian
Krystian
07/07/2024 12:13

Czy w związku z budową ścieżki rowerowej zostanie poszerzona i wyremontowana droga? Czy jednak bawimy się tylko i wyłącznie w zagrywki pod publiczkę a drogi zwężamy żeby przypadkiem ktoś nie śmiał jechać więcej niż 30km/h?

Krzysztof
Krzysztof
07/07/2024 08:33

Super że będzie ścieżka rowerowa ale najpierw powinien powstać chodnik.

rowerzysta
rowerzysta
06/07/2024 23:45

To napiszcie, ze chodzi tak naprawdę o chodnik dla mieszkańców, a nie „droga dla rowerzystów”, zeby móc otrzymać dotacje unijne. Bądźmy szczerzy – stanie się kolejnym odcinkiem, który będzie ignorowany przez codziennych rowerzystów, dbających o wlasne bezpieczenstwo.

druga sprawa… jak będzie wyglądać sytuacja z utrzymaniem tej pseduo drogi rowerowej w okresie zimowym? fajnie, ze powstanie ale co z tego, jak będzie zaniedbana, bo powiat / gmina / miasto nie ma żadnych funduszy na utrzymanie siatki tzw. dróg rowerowych?

Obserwator
Obserwator
06/07/2024 10:38

za 1 milion to był koszt niedawno 1 km autostrady,a teraz 2 miliony koszt 1 km ścieki rowerowej co i tak rowerzysta będzie jechał asfaltem,bo powie ze rower mu trzepie na kostce i tak samo z domamiza300 tyś nie dawno kupowało się super dom,a dziś 2miliony na taki dom.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.