|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Stracił 150 tysięcy złotych, bo chciał zainwestować w kryptowaluty, ropę i złoto

Kolejny w ostatnich dniach przypadek oszustwa, w którym wykorzystana została ludzka naiwność przy umiejętnych, wręcz aktorskich zabiegach sprawców, odnotowała gnieźnieńska policja.

Kilka dni temu informowaliśmy o stracie, jaką poniósł jeden z mieszkańców na kwotę 30 tys. złotych, a teraz zdarzyła się kolejna taka sytuacja – tym razem poszkodowany stracił kilkukrotnie więcej.

Policjanci wciąż apelują o ostrożność, a przypadki kolejnych oszustw mają służyć jako przykład. Niestety, ludzie albo nie czytają i nie słuchają apeli lub też chęć zysku zasłania zdrowy rozsądek.

– Taką ostrożnością nie wykazał się 54-letni mieszkaniec Gniezna, który uległ technikom socjotechniki stosowanej przez sprawców, do tego stopnia, że zaciągnął kredyt w wysokości 75 tysięcy złotych. Cały proceder trwał od połowy września 2023 roku. Po dwóch miesiącach, gdy pokrzywdzony chciał wyciągnąć zyski z inwestycji w kryptowaluty, ropę, złoto itp. sprawca poinformował go, że pieniądze są zablokowane przez Blockchain i aby odblokować pieniądze trzeba wpłacić pięć tysięcy dolarów. Dodatkowo pokrzywdzony zainstalował aplikację AnyDesk tzw. zdalny pulpit. Następnie zalogował się na swoim internetowym koncie bankowym przez co sprawca poznał login i hasło do konta. Łączna kwota strat wyniosła 150 tysięcy złotych. Pieniądze zasiliły kieszeń sprawcy na terenie Wielkiej Brytanii – informuje KPP Gniezno.

Policjanci przypominają, że przed zainwestowaniem pieniędzy w jakichkolwiek agencjach maklerskich należy sprawdzić:

  • czy taka agencja faktycznie istnieje,
  • czy ma zezwolenie na działalność Komisji Nadzoru Finansowego.

Takie informacje może sprawdzić każdy, za pomocą internetu w ciągu kilku minut – unikając w ten sposób ewentualnej straty.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
17/11/2023 14:42

Mistrz 🙂

Obserwator
Obserwator
18/11/2023 14:08
Odpowiedź  Karol

Biznesmen😁😁😁© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.