|  Rafał Wichniewicz  |  1 komentarz

Myślał, że rozmawia z ojcem. Tak stracił pieniądze

Przejęte konto, prośba o środki i już strata – kolejny przypadek działalności oszustów miał miejsce dwa dni temu.

Sytuacja tym razem dotyczy 19-letniego mieszkańca Czerniejewa. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, młody mężczyzna otrzymał wiadomość od swojego za pomocą komunikatora internetowego – napisał do niego jego ojciec, a przynajmniej tyle wynikało z opisu kontaktu. Tymczasem tak nie było.

– 19-latek był przekonany, że rozmawia przez internetowy komunikator ze swoim ojcem. Jak się okazało oszuści włamali się na konto jego taty i wysłali do jego znajomych prośbę o „opłacenie zamówienia”. Chodziło o pożyczkę 400 złotych, poprzez wypłatę takiej kwoty z bankomatu. Młody człowiek wygenerował BLIK i podał go – jak się okazało oszustowi, który natychmiast wypłacił całą kwotę. Oszust poprosił o wygenerowanie przez 19-latka kolejnego kodu, ale w tym momencie jego ojciec poinformował go, że doszło do włamania na jego konto w social mediach – informuje KPP Gniezno. Po raz kolejny przestrzegamy – każdą prośbę znajomych, członków rodziny itp. podawaną przez komunikatory, najlepiej jest sprawdzić osobiście dzwoniąc do takiej osoby.

– Pamiętajmy, że podszywanie się na portalach społecznościowych pod członków rodziny lub znajomych i zwracanie się o pilną pożyczkę jest to metoda często stosowana przez oszustów. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.
Radzimy, by przy takich próbach weryfikować tożsamość osoby, która pilnie potrzebuje pożyczki – informują policjanci

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rezigiusz
rezigiusz
21/12/2023 09:49

Szoszony rządzą na maksa w Rzeczypospolitej Polskiej. „Social media” co trzeba mieć w głowie aby takie szmaciarskie portale założyć i nie móc żyć bez nich !!!

I co Polska Policja nie potrafi zlokalizować posiadacza numeru telefonu lub konta bankowego na jaki sa robione takie wałki !!!

To jest dla mnie dziwne© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.