|  MN (opr)  |  Zostaw komentarz

Nadchodzi festiwal „Koronacja Królewska 2025”. Największa w swojej historii

zdjęcie nadesłane

W weekend 18-20 lipca Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Gniezno i Muzeum Historii Polski w Warszawie zapraszają na Festiwal Kultury Słowiańskiej: Koronację Królewską 2025. Przybędzie kilkuset odtwórców historycznych, zaplanowano wiele inicjatyw, gier, warsztatów, pokazów i widowisk z tej okazji.

Organizacja „Koronacji Królewskiej” to dla Gniezna nie tylko wyjątkowe wydarzenie kulturalne, ale również potężny impuls rozwojowy – szczególnie w obszarze turystyki i promocji dziedzictwa. Gniezno – jako Pierwsza Stolica Polski i miejsce koronacji pięciu pierwszych królów – od lat buduje swoją tożsamość wokół historii, która jest naszą największą wartością. Tegoroczna „Koronacja Królewska” na Placu św. Wojciecha będzie jedną z największych tego typu imprez plenerowych z udziałem odtwórców historycznych w całym kraju. 

– Już teraz – jak sygnalizują hotelarze i restauratorzy – widoczny jest wzrost ruchu turystycznego nawet o 30–50%. To konkretne dane, które pokazują, jak silny wpływ mają takie wydarzenia na lokalną gospodarkę i sektor usług. W roku 2025, w związku z jubileuszem 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II, chcemy wykorzystać tę historyczną okazję jak najlepiej – nie tylko przez rozbudowany program festiwalu, ale także przez działania promocyjne, realizowane we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i jej zagranicznymi oddziałami. Naszym celem jest, by zainteresowanie Gnieznem nie zakończyło się z ostatnim dniem obchodów – lecz aby zostawiło trwały ślad w świadomości turystów jako miejsca, które naprawdę warto odwiedzić – zaznacza prezydent Michał Powałowski.

– Cieszę się, że Muzeum Historii Polski zdecydowało się przeznaczyć milion złotych na wsparcie wydarzeń organizowanych w Gnieźnie – z czego aż jedna trzecia zostanie przeznaczona właśnie na „Koronację Królewską”. To dowód, że nasze miasto ma potencjał i zaufanie jako partner przy realizacji projektów na skalę ogólnopolską. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom konsekwentnie budujemy silną markę Gniezna – miasta, które potrafi opowiadać swoją historię w sposób angażujący, emocjonalny i nowoczesny – tak, by zatrzymać turystę na dłużej niż kilka godzin – dodaje prezydent.

– Zaangażowanie Muzeum Historii Polski w organizację Koronacji Królewskiej to naturalna kontynuacja naszej misji – przybliżania Polakom kluczowych momentów ich dziejów i budowania świadomości historycznej – wyjaśnia Wojciech Kalwat z MHP i nadmienia jeszcze: – Koronacja to nie tylko widowiskowa rekonstrukcja, ale symboliczny powrót do źródeł polskiej państwowości, do tradycji, które przez stulecia kształtowały naszą tożsamość. Współtworząc to wydarzenie, chcemy pokazać, że historia nie musi pozostawać zamknięta w muzealnych gablotach – może stać się żywym doświadczeniem, wspólnym przeżyciem i inspiracją dla współczesnych pokoleń.

By zaplanować sobie jeden z weekendów lipca warto zapoznać się z atrakcjami i planem wydarzeń. Tegoroczna edycja to największe jak dotąd wydarzenie w historii tego projektu. – Rozpoczynamy w sobotę, 19 lipca, w samo południe Korowodem, który prowadzony w tym roku będzie z wielkim rozmachem. Pojawią się flagarze, konie, Ryszard Bazarnik z bębnami. Wyjątkowym atrybutem będzie KORONA, po którą (jak w zeszłym roku pamiętamy) w ubiegłorocznej koronacji wysłaliśmy poselstwo do Rzymu. Za wojami w formacji korowodu pojawi się 500 uczestników zjazdu Królów – wyjaśnia Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Na Placu św. Wojciecha stanie imponujące obozowisko, a w nim ponad 470 wojów – najlepsi rekonstruktorzy z Polski, którzy zaprezentują życie, zwyczaje i uzbrojenie dawnych wojowników.

W programie uwielbiane i wyczekiwane przez obserwujących bitwy plenerowe, Turniej o Miecz Bolesława, pokazy konne – a woltyżerka w Gnieźnie jest na najwyższym poziomie, XVIII już Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu czy gry i zabawy plebejskie a także działające przez dwa dni stanowisko machin oblężniczych.

Trzy strefy warsztatów – żywe dziedzictwo dla małych i dużych

Podczas obu dni Koronacji Królewskiej uczestnicy będą mogli wziąć udział w bogatym programie warsztatowym, rozlokowanym w trzech tematycznych strefach: uwielbiana przez rodziny Wioska Dziecięca – twórcza przestrzeń dla najmłodszych, m.in. motanki, glina, stemple, pająki, krajki, szermierka dziecięca, Strefa Edukacji – animacje edukacyjne, warsztaty rzemieślnicze (kaletnictwo, rogownictwo, tabliczki alchemików).

– To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w dawne techniki rękodzielnicze, poznać codzienność naszych przodków i po prostu dobrze się bawić – niezależnie od wieku – opowiada Marta Pacak, zastępczyni Dyrektora MOKu.

Jednym z niezwykłych elementów wydarzenia będzie Polana Szeptuchy – przestrzeń inspirowana dawną słowiańską duchowością i medycyną ludową. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z Szeptuchą Dobromirą, tworzyć kadzidła, amulety i poznać tajniki ziołolecznictwa oraz alchemii, czy wziąć udział w warsztatach białego śpiewu.

Nie samymi warsztatami Koronacja stoi. To także czas na koncerty i widowisko!

W sobotni wieczór 19 lipca o godz. 19:00 wystąpi zespół Lor – cztery krakowskie artystki, które zdobyły serca słuchaczy dzięki swojej subtelnej, emocjonalnej muzyce na pograniczu folku i alternatywy. Ich najnowszy album stał się płytą tygodnia w Programie 1 Polskiego Radia, a odważne muzyczne eksperymenty – w tym współpraca z braćmi Golec – pokazują, że Lor to zespół nieoczywisty i pełen świeżych pomysłów.

W niedzielę 20 lipca o godz. 14:30 sceną zawładnie Ryszard Bazarnik – artysta, animator i edukator, który od lat łączy różne tradycje perkusyjne z całego świata. Jego projekt „Wielkie Bębny” to widowisko jedyne w swoim rodzaju: monumentalne instrumenty, rytuały dźwięku i fizycznie odczuwalna energia, która angażuje całe ciało. Bębny o średnicy nawet 160 cm nawiązują do tradycji afrykańskich, słowiańskich i japońskich, tworząc niezapomniane widowisko dźwięku i rytmu.

„Narodziny Potęgi” – widowisko totalne o początkach Królestwa Polskiego

19 lipca 2025 roku Gniezno znów stanie się sercem wydarzeń, które przed wiekami budowały polską państwowość. Plenerowy spektakl „Narodziny Potęgi” to monumentalne widowisko historyczne, które przeniesie widzów tysiąc lat wstecz – do czasów koronacji Bolesława Chrobrego i jego syna, Mieszka II Lamberta. To kulminacyjny punkt tegorocznej Koronacji Królewskiej – wydarzenia, które od lat przyciąga do Gniezna miłośników historii, rekonstrukcji i kultury.

– To będzie widowisko totalne – łączące teatr, taniec, muzykę na żywo, ogień, multimedialne wizualizacje i choreografię bitewną. Opowieść o sile, duchowości i narodzinach suwerennego państwa. Zależy nam, by publiczność nie tylko zobaczyła historię – ale ją poczuła – wskazuje Iwona Piechocka-Jóźwiak, koordynatorka Koronacji Królewskiej.

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiadają Monika Belau i Artur Kamiński, a w inscenizacji weźmie udział ponad 100 artystów – aktorów, tancerzy, muzyków, rekonstruktorów i statystów.

Organizacja tak bogatego i wielowymiarowego wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania partnerów i sponsorów. Koronację Królewską 2025 wspierają: firma Velux, Compensa, Enea, Kirchhoff oraz Schaumann – marki, które wnoszą realny wkład w promocję dziedzictwa i kultury Gniezna oraz całego regionu.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.